Instytut Energetyki Odnawialnej wraz z coraz szerszą grupą partnerów pracuje nad nowym raportem „Zielona elektryfikacja ciepłownictwa”, który otwiera rynek na przeniesie do 4 TWh nadwyżek energii z farm fotowoltaicznych i wiatrowych do ciepłownictwa, o wartości rynkowej 2 mld zł.
Ten zielony Wolumen narażony na marnotrawienie (w tym ekonomiczny) może trafić do ciepłowni gwarantując spełnienie przez nie wymagań dyrektywy RED II (cele ilościowe OZE w ciepłownictwie) oraz EED (uznanie systemu ciepłowniczego korzystającego z energii elektrycznej z farm wiatrowych i słonecznych za tzw. efektywny system ciepłowniczy).
Raport jest odpowiedzią na ultraniskie (i ujemne) ceny energii z OZE.
Proponowana koncepcja wykorzystuje naturalne możliwości - dzięki elastyczności systemów ciepłowniczych oraz kotłom elektrodowym (KE) i magazynami ciepła TES) - zagospodarowania znaczących wolumenów zielonej energii w ciepłownictwie.
Ważnym elementem aktualnych analiz w raporcie jest nowe podejście do systemu taryfowania, zgodnego z wymaga nianiami rozporządzenia (UE) 2024/1747 w odniesieniu do poprawy struktury unijnego rynku energii elektrycznej (tzw. alternatywne rozwiązanie oparte na zasadach rynkowych) oraz nowymi wytyczne KE dotyczącymi technologii OZE, infrastruktury sieciowej i magazynowania energii -C(2025) 4024 final.
Analizy skupiają się na reformie systemu taryfowania (w tym wdrażaniu taryf dynamicznych na dystrybucję energii) wspierających zieloną elektryfikację ciepłownictwa oraz ich wykorzystaniu na potrzeby obniżania ryzyka destabilizacji bilansu mocy w KSE w okresach silnego nasłonecznienia lub wiatru, przy planowanych dalszym wzroście mocy zainstalowanej w źródłach pogodozależnych (VRES).
Prace te, prowadzone w dialogu z możliwe największą grupą partnerów, mają doprowadzić do zapewnienia możliwości zawierania korzystnych dla obu stron (wytwórców energii z OZE oraz dla ciepłowni) umów PPA na zakup energii z OZE na cele grzewcze w godzinach najwyższej generacji źródeł pogodozależnych i niskich cen na rynku energii elektrycznej.
Zapraszamy do zapoznania się z pierwszymi wynikami raportu i zapraszamy do współpracy.
Kontakt grzegorz.wisniewski@ieo.pl