Aktualności
  • English (UK)
  • pl-PL

W opublikowanym ostatnio raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2018” Instytut Energetyki Odnawialnej prognozuje znaczący wzrost zainstalowanego potencjału elektrowni PV w naszym kraju już w pespektywie roku 2020. O uwarunkowaniach rozwoju tej technologii w Polsce w wywiadzie dla Gramwzielone.pl opowiada Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO.

Gramwzielone.pl:  W raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2018”Instytut Energetyki Odnawialnej zakłada, że do roku 2020 potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Polsce ma wzrosnąć nawet do 1,2 1,5 GW.

Wiśniewski: – Fotowoltaika w obszarze prosumenckim jest napędzana przez dotacje z regionalnych programów operacyjnych, natomiast w przypadku przedsiębiorstw i taryfy C pojawia się opłacalność bez subsydiów, a fotowoltaika zaczyna rozwijać się rynkowo. Energia wiatrowa nie rozwinęła się na niskim napięciu, natomiast fotowoltaika rozwija się w tym obszarze. Trzeci, najszybciej powiększający się składnik to duża fotowoltaika, która ma aukcje.

Wydaje się, że sektor energetyczny otworzył się na inwestycje w fotowoltaikę po kryzysie z sierpnia 2015 r., kiedy dostrzeżono, że PV może zapewnić brakujące moce w letnich szczytach zapotrzebowania. Z drugiej strony rozwój rynku OZE pokazuje, że jeśli któraś technologia rozwija się zbyt dobrze, może ściągnąć na siebie kłopoty.

– Sektor energetyczny został osaczony przez fotowoltaikę na różnych poziomach agregacji mocy źródeł, a nawet z możliwością rozwoju poza tradycyjną siecią, np. w mikrosieciach prądu stałego i tutaj pojawi się zagrożenie. Rosnąca szybko skala inwestycji sprawi, że odżyją argumenty o tym, jakie ta technologia dostawała dotacje, jakie generuje koszty, że wręcz zagraża bezpieczeństwu i że jest dziwna. Ale teraz jest walka o coś znacznie większego i część starego systemu, widząc, że tej technologii nawet prawem nie zwalczy, zacznie szukać w niej rozwiązań biznesowych także dla siebie.

Wydaje się, że otwarciu polskiej energetyki na fotowoltaikę może sprzyjać teraz fakt, że Ministerstwo Energii w końcu dostrzegło, że możemy mieć problem z realizacją celu OZE na 2020 r., a jego niewykonanie może być bardzo kosztowne.

Ważne jest pokazanie, że branża fotowoltaiczna jest w stanie zrealizować inwestycje i przybliżyć realizację celu na 2020 r. Dlaczego?

Rząd ma kilka innych rozwiązań. Na pewno jednym z nich jest recydywa współspalania. Drugie to zapłacenie za transfer statystyczny, bo po co dalej ponosić koszty, skoro później można wrócić na z góry upatrzone pozycje – a kosztów transferu nie poniesie sektor energetyczny, tylko podatnik, któremu się to wytłumaczy obroną suwerenności itp., a do tego sektor energetyczny pokaże w sposób nader prosty – bez prognozy, a nawet analizy trendów – przykłady krajów, które mają drogą energię, bo miały zainwestować w OZE.

Pełna wersja wywiadu jest dostępna na stronie gramwzielone.pl

Pin It
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA Akceptuje regulamin