W dniu 11 lipca br, w dzienniku Puls Biznesu został opublikowany artykuł o możliwościach inwestowania małych, średnich przedsiębiorstw w instalacje OZE przygotowany na podstawie opinii i badań IEO. IEO przygotował opinię ekonomiczną do uchwalonej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz przeprowadził badanie ankietowe nt. zużycia energii wśród małych, średnich przedsiębiorstw.
Opinia odnosi się generalnie do segmentu mikroinstalacji, których parametry systemu wsparcia zasadniczo zostały już ustalone bezpośrednio w ustawie. Analiz takich nie można jeszcze przeprowadzić w stosunku do systemu aukcyjnego z uwagi na brak szeregu rozporządzeń wykonawczych.
Badanie skierowano do grupy kilkudziesięciu firm głównie z branży rolno-spożywczej i komunalnej, będących producentami energii w instalacjach OZE o mocy od kilkudziesięciu do kilkuset kW, a jednocześnie wykazujących wysoki poziom autokonsumpcji wytwarzanej energii na cele produkcyjne.
W przypadku inwestowania w OZE przez przedsiębiorców, sprzedawca ma obowiązek zakupu niewykorzystanej energii (nadwyżek) wytworzonej w mikroinstalacji po cenie zakupu równej 100% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w poprzednim kwartale, ogłaszanej przez Prezesa URE (obecnie ok. 17 groszy za kWh).
Opłacalność instalacji OZE dla przedsiębiorców jest tym większa, im większy jest poziom autokonsumpcji energii elektrycznej (czyli im więcej zużywamy energii, tym bardziej opłaca się instalować np. PV) . W przypadku działalności gospodarczej profil zużycia energii jest znacznie lepiej skorelowany z uzyskami z instalacji PV, niż w przypadku budynków mieszkalnych. Nawet kredytowanie bankowe instalacji w przedsiębiorstwie (tańsze niż kredyt dla prosumentów), umożliwia szybszy zwrot z inwestycji w okresie jej eksploatacji. Ponadto, należy zauważyć, że koszt zakupu instalacji PV dla firmy jest niższy, ze względu na możliwość odliczenia podatku VAT. Dodatkowo przedsiębiorcy będący na taryfie energetycznej typu „C” płacą więcej za koszt energii (zmienny składnik kosztu) i bilansowania, niż prosument (czyli, dzięki instalacji PV, więcej oszczędzają). Zachętą do inwestycji jest też potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej . Jest szczególnie silna wśród odbiorców pobierających powyżej 300 kW, bo to ich można wezwać do wyłączenia produkcji w razie kryzysu energetycznego.
Czytaj więcej na stronach Pulsu Biznesu
Ankieta dla firm planujących inwestycję w OZE
Informacja o projekcie Energia odnawialna w przedsiębiorstwach