Aktualności
  • English (UK)
  • pl-PL

Fotowoltaika

- Choć fotowoltaika na świecie zaczęła ekspansję dekadę wcześniej niż w Polsce, dziś zajmujemy pierwsze miejsce w Europie pod kątem dynamiki wzrostu. Rozwój rynku przekroczył najśmielsze prognozy. Ubiegłoroczne inwestycje w instalacje PV wyniosły 14 mld zł. Szacuję, że w kwietniu 2022 r. moc zainstalowana w PV dochodzi do 10 GW, a potencjał to nawet 27 GW w 2030 r(…). Wierzę, że Porozumienie Sektorowe Fotowoltaiki nie pozostanie martwą literą, a komunikat „REPowerEU" da impuls do dalszych działań na krajowym podwórku. Tylko pójście ambitną drogą będzie tamą dla szantaży energetycznych ze strony niedemokratycznych reżimów, które goniąc za zyskami z paliw kopalnych nie wahają się wszczynania wojen – mówi we wprowadzeniu do publikacji Grzegorze Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Kolektory

- Rok 2021 stanowił odbicie dla rynku kolektorów słonecznych. Dążenie do dekarbonizacji ciepłownictwa i ogrzewnictwa w Polsce to nowa szansa dla wykorzystania ciepła pozyskiwanego za pomocą kolektorów słonecznych (…). W przemyśle kolektory znajdują zastosowanie we wsparciu w wytwarzaniu ciepła procesowego. Przyszłością dla wykorzystania energii słonecznej wydają się być kolektory hybrydowe (PVT) oraz instalacje hybrydowe, łączące kolektory słoneczne zintegrowane z magazynami ciepła, kotłami grzewczymi czy pompami ciepła – dodaje Janusz Starościk, prezes Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.

 

Dlaczego warto przeczytać?

Zapraszamy do lektury publikacji „Energetyka słoneczna w Polsce 2022. Kontekst i perspektywy rozwoju”, którą IEO objął swoim patronatem. Wśród treści mapa mocy z podziałem na województwa, chronologia rozwoju sektora fotowoltaicznego i artykuły poświęcone bieżącym wyzwaniom stojącym przed branżą fotowoltaiczną oraz kolektorów słonecznych. Nie zabrakło akcentu na środowisko i rynek pracy, ale i głosu biznesu.

  • Czego możemy się spodziewać po unijnej strategii energetyki słonecznej?
  • Co na temat korekcyjnego współczynnika dyspozycyjności myśli Grzegorz Wiśniewski?
  • Dlaczego polski przemysł potrzebuje farm PV?
  • Co może zyskać prosument w nowym systemie net-billingu?
  • Czy kolektory słoneczne mogą zazielenić ciepłownictwo?

Odpowiedzi na te i szereg innych pytań poszukiwała Redakcja Teraz Środowisko. Eksperckie stanowiska i głos branży zawarła w formie przystępnego magazynu. Publikację można pobrać w wersji elektronicznej lub otrzymać na szeregu wydarzeń, szczegóły: https://www.teraz-srodowisko.pl/publikacje/energetyka-sloneczna-w-polsce-2022/

Pin It
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA Terms and Conditions

A well-thought-out and effective solutions for the renewable energy market.


archiwum.ieo.pl


VAT no PL524-24-00-349; The District Court for the Capital City Warsaw; Commercial Division of the National Court Register under NCR: 0000036667; Bank ALIOR 02-519 Warsaw, Rakowiecka Str. 39a, PL64 2490 0005 0000 4600 7251 1624

Cookies