Aktualności
  • English (UK)
  • pl-PL

Na koniec 2021 roku moc zainstalowana w krajach Unii Europejskiej wyniosła 158 GW, co oznaczała roczny przyrost 21,4 GW. W grudniu 2022 roku SolarPower Europe prognozowała wzrost mocy PV w Europie o 41,4 GW, z czego blisko 5 GW w Polsce.

Prognoza mocy IEO opracowana ma potrzeby raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2022” zapowiadała wzrost o ponad 4,6 GW, czyli prawie o 1 GW więcej niż było to w roku 2021.

Dane ARE o mocy zainstalowanej PV w Polsce w 2022 roku (stan na koniec listopada 2022) przedstawiają, że ostatecznie (przyjmując liniowy wzrost mocy m/m) moc zainstalowana na koniec grudnia ubiegłego roku mogła wynieść około 4,5 GW, co potwierdza prognozy IEO z pierwszego kw. ‘2022. Najprawdopodobniej ostateczne dane statystyczne potwierdzą, że liderami pozostaną Niemcy, gdzie moc PV na koniec roku 2022 mogła wzrosnąć o ponad 7 GW, na drugim miejscu Hiszpania z przyrostem około 5,2 GW. Natomiast Polska będzie zapewne zaraz za Hiszpanią, ze wzrostem mocy rzędu 4,5 GW+.

Pomimo kryzysu energetycznego na świecie oraz zawirowań geopolitycznych, polski rynek PV znacznie lepiej niż w całej Europie oczekiwano przetrwał kolejne kryzysy: pandemiczny, energetyczny i inflacyjny. Rozwoju branży nie zatrzymała też zmiana w II kw. ub.r. sytemu rozliczeń energii prosumenckie z net metering nad net-billing. Inwestorzy optymalizują autokonsumpcję energii aby jak najlepiej zbilansować energię lub zmagazynować ją w magazynie energii. Na koniec listopada 2022 liczba prosumentów w systemie net-billing wynosiła około 120 tys.

Rok 2022 po raz pierwszy należał do dużych farm PV, których dynamicznie zaczęło przybywać i w 2023 roku będzie jeszcze więcej biorąc pod uwagę aukcje OZE, projekty komercyjne i wydane warunki przyłączenia do sieci.

Szczegółowe informacje i dane podsumowujące 2022 rok oraz koniunktura rynku PV w Polsce i na Świecie zostaną przedstawione w najnowszym raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2023”. Zachęcamy do śledzenia informacji na stronie IEO.

 

 

Prace nad raportem „Rynek fotowoltaiki w Polsce” wspierane są co roku przez partnerów raportu. W tym roku w gronie Srebrnych Partnerów witamy firmy działające na polskim rynku i reprezentujące różne gałęzie branży fotowoltaicznej: Grupa Alseva, Huawei, OX2 oraz Polenergia Fotowoltaika.

 

 

 

 

 

Grupa Alseva jest jednym z liderów w obszarze rozwoju OZE w Polsce. Jesteśmy deweloperem inwestycji OZE, generalnym wykonawcą EPC wielkopowierzchniowych elektrowni PV i magazynów energii, niezależnym producentem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Obecnie rozwijamy projekty o mocy ponad 7GW, z czego istotna część jest w wysokim stadium zaawansowania. Realizujemy zlecenia m.in. dla przedsiębiorstw polskiej energetyki. Corocznie przekazujemy do użytkowania nowe obiekty o mocy 150MW.

 

 

HUAWEI jako globalny lider z ponad 30 letnim doświadczeniem w branży ICT, zapewnia zaawansowane technologicznie rozwiązania dla fotowoltaiki i magazynowania energii. Zapewnienie dostępu do technologii cyfrowych dla każdej osoby, w celu stworzenia w pełni połączonego i cyfrowego świata jest misją firmy. Dzięki inwestycjom w B+R oraz strategii rozwoju zorientowanej na Klienta, Huawei tworzy zaawansowane rozwiązania Digital Power pomagając zasilić miliony domów i organizacji na całym świecie.

 

 

 

 

OX2 rozwija i buduje farmy wiatrowe oraz farmy fotowoltaiczne. Firma oferuje także zarządzanie farmami wiatrowymi i słonecznymi po zakończeniu budowy. Portfel projektów deweloperskich OX2 obejmuje inwestycje zarówno własne, jak i nabyte w drodze przejęcia praw do projektu na różnych etapach rozwoju. Firma jest również aktywna w obszarze rozwoju technologii energetyki odnawialnej, takich jak wodór i magazynowanie energii. OX2 prowadzi działalność na dziesięciu rynkach w Europie.

 

 

Polenergia Fotowoltaika jedna z najszybciej rozwijających się polskich spółek energetycznych w sektorze instalacji fotowoltaicznych. W 2021 roku zajęła 1.miejsce pod względem zainstalowanej mocy w mikroinstalacjach, wśród firm objętych badaniem przeprowadzonym przez IEO. Oferuje innowacyjne rozwiązania z zakresu fotowoltaiki, ciepła i optymalizacji zużycia energii. Wytyczamy kierunki polskiej transformacji energetycznej. Jesteśmy też aktywnym członkiem PSES.

Pin It
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA Terms and Conditions

A well-thought-out and effective solutions for the renewable energy market.


VAT no PL524-24-00-349; The District Court for the Capital City Warsaw; Commercial Division of the National Court Register under NCR: 0000036667; Bank ALIOR 02-519 Warsaw, Rakowiecka Str. 39a, PL64 2490 0005 0000 4600 7251 1624

Cookies