Aktualności
  • English (UK)
  • pl-PL

W 2021 roku fotowoltaika osiągnęła moc zainstalowaną PV na poziomie 158 GW w UE i wyprodukowała 164 TWh energii elektrycznej Według Eurostat udział energii z PV w zużyciu energii elektrycznej w UE wyniósł 5,7%, w Polsce 2,2% (12,8% w produkcji energii elektrycznej z OZE).

Wg ENTSO-E, rok 2022 przyniósł znaczący wzrost ilości energii wprowadzonej do sieci , bo aż o 37% i generacji w wysokości 184 TWh. Według SolarPower Europe moc zainstalowana w 2022 roku mogła wynieść prawie 209 GW (pełne dane za rok 2022 nie są jeszcze dostępne), czyli o 32% więcej niż rok wcześniej.

Energia z PV w roku 2022 odpowiadała za blisko 8% energii elektrycznej wyprodukowanej w UE.

Na koniec roku 2022 moc zainstalowana PV wyniosła w Polsce 12,1 GW co oznacza wzrost o 4,5 GW (prognoza mocy IEO w ubiegłorocznym raporcie „Rynek fotowoltaiki ‘2022 zapowiadała wzrost o ponad 4,6 GW). Wzrost mocy przełożył się w dużej mierze na przyrost generacji energii który była jedną z wyższych w UE. Na wykresie poniżej została porównana generacja energii z PV w pierwszej czwórce krajów o najwyższym tempie rozwoju w 2022 roku (przyrost mocy). Były to w kolejności kraje: Niemcy, Hiszpania, Polska i Holandia.

W Polsce fotowoltaika wyprodukowała ponad 9 TWh energii co stanowiło ponad 5% energii z PV w UE, było to o ponad 101% więcej niż w roku ubiegłym. Najwięcej energii zostało wyprodukowane w Niemczech 55 TWh, co stanowi ponad 30% całej energii PV w UE. Następnie 31 TWh w Hiszpanii, które odpowiadało za blisko 17%. Pomimo prawie trzy razy niższej mocy zainstalowanej PV w Hiszpanii zostało wyprodukowane o nie całą połowę mniej energii. W Hiszpanii profil produkcji jest najbardziej wypłaszczony, co sprzyja większej autokonsumpcji. Trzecim krajem z wysokim rocznym przyrostem mocy PV jest Holandia w której wyprodukowano 19 TWh energii co odpowiadało za ponad 10% ogólnej produkcji.

W UE kraje takie jak Włochy czy Francja posiadają dużo więcej mocy zainstalowanej w PV niż Polska i produkują więcej energii z PV , natomiast w ostatnich latach rozwój sektora fotowoltaiki nie jest tak dynamiczny jak w przedstawionych krajach. Polska pod względem łącznej mocy zainstalowanej i produkcji energii jest na 6 miejscu w UE. Wg prognoz IEO utrzyma ona jedno z najwyższych w UE tempo wzrostu mocy PV także w 2023 roku i ponownie zmniejszy dystans pod względem łącznej mocy zainstalowanej i produkcji energii do Holandii i Francji.

Szczegółowe informacje i dane podsumowujące 2022 rok oraz koniunktura rynku PV w Polsce i na świecie zostaną przedstawione w najnowszym raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2023”. Zachęcamy do śledzenia informacji na stronie IEO.

Prace nad raportem „Rynek fotowoltaiki w Polsce” wspierane są co roku przez partnerów raportu:

 

 

BayWa r.e. to wiodący, działający w 30 krajach deweloper, dystrybutor oraz dostawca usług i rozwiązań z zakresu energetyki odnawialnej. Wybudowaliśmy i przyłączyliśmy do sieci instalacje o mocy sięgającej już 5 GW oraz zarządzamy przeszło 10,5 GW aktywów. W Polsce firma prowadzi działalność w zakresie rozwoju wielkoskalowych projektów farm fotowoltaicznych i wiatrowych, a także dystrybucji w sektorze energii słonecznej (hurtownia fotowoltaiczna współpracująca z firmami instalatorskimi).

 

CORAB S.A. jest wiodącym europejskim producentem systemów fotowoltaicznych oraz dystrybutorem urządzeń renomowanych marek branży OZE. Od ponad 30 lat firma projektuje konstrukcje i doskonali technologię wytwarzania produktów ze stali i aluminium. Spółkę wyróżniają doświadczenie, innowacyjność i kompetencje. Sprawiają one, że CORAB S.A. jest jednym z liderów branży OZE w Polsce i Europie. CORAB S.A. to pewny kontrahent w biznesie i właściwy partner do uzyskania niezależności energetycznej.

 

EDP Energia Polska działa na polskim rynku energetycznym od 2020 roku. Firma dostarcza klientom biznesowym rozwiązania energetyczne i fotowoltaiczne. Oferta usług obejmuje zarówno model transakcyjny, jak i PV-as-a-Service (pozwalający firmom na korzystanie z instalacji fotowoltaicznej bez żadnych początkowych inwestycji, co znacząco ogranicza wydatki za energię elektryczną). Spółka jest członkiem grupy EDP, która jest międzynarodowym liderem w dziedzinie energii odnawialnej i rozwiązań PV.

 

mBank był pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznacza kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jest jedną z najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 26 lat notowaną na warszawskiej GPW. Bank rozpoczął działalność 36 lat temu jako BRE Bank. W 2013 r. nazwa mBanku zastąpiła marki BRE i MultiuBanku. Dzisiaj jest bankiem uniwersalnym, obsługującym ponad 5,5 mln klientów detalicznych i 31 tys. klientów korporacyjnych.

  

Pin It
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA Terms and Conditions

A well-thought-out and effective solutions for the renewable energy market.


archiwum.ieo.pl


VAT no PL524-24-00-349; The District Court for the Capital City Warsaw; Commercial Division of the National Court Register under NCR: 0000036667; Bank ALIOR 02-519 Warsaw, Rakowiecka Str. 39a, PL64 2490 0005 0000 4600 7251 1624

Cookies