Komentarze indeksu PV
  • English (UK)
  • pl-PL

Giełdowy boom spółek fotowoltaicznych zaczął się pod koniec 2019, ale na sile przybrał w wakacje bieżącego roku. Akcje większości spółek wystrzeliły w górę a firmy osiągnęły wysokie kapitalizacje. Obecnie wartości akcji firm wchodzących w skład indeksu IEO_PV już się stabilizują. Przy czym ta stabilizacja jest na wysokim poziomie, zdecydowanie wyższym niż w 2019 roku czy w pierwszym okresie kwarantanny. Świadczy to o tym, że po drobnej korekcie wakacyjnej trend rynkowy się ugruntowuje co nie oznacza, że indeks nie będzie się dalej piął wraz w wdrażaniem Zielonego Ładu i wchodzeniem Polski na drogę neutralności klimatycznej. Inwestorzy, a w ślad za tym indeks IEO_PV odnotował nową wersję polityki energetycznej ogłoszona 6 września czy podpisanie listu infekcyjnego branży PV w sprawie porozumienia sektorowego z Ministrem Klimatu w dniu 11 września. Polityka europejska oraz utrzymujące się trendy jasno wskazują, że jest potencjał dla firm w tej branży.

Indeks IEO_PV jest obliczany od początku 2019 roku, jego początkowa wartość została przyjęta jako wartość WIG-Energia z 1 stycznia 2019 roku. W ramach porównania trendów analitycy IEO przyjrzeli się także korelacjom z indeksem WIG-Energia. Od początku 2019 roku WIG-Energia sukcesywnie spadał aż do początku II kwartału 2020. Następnie nastąpiła stabilizacja aż do początku III kwartału, kiedy to indeks WIG Energia znowu zanotował zwyżki. W ostatnim miesiącu, poza ostatnim epizodem związany z informacją o porozumieniem rządu z górniczymi związkami zawodowymi,  znowu można obserwować ochłodzenie.

Porównując indeksy pod względem trendów należy zaznaczyć, że od początku 2019 indeks WIG Energia stracił na wartości o 27% natomiast indeks IEO_PV powiększył swoją wartość o ponad 800% (stan na koniec września 2020). To dobitnie pokazuje w jakim kierunku, już na trwałe, zwrócili się inwestorzy i gracze giełdowi. Kilka kolejnych firm z branży fotowoltaicznej przewiduje wejście na giełdę, w tym firmy już notowane na pakiecie, które zyskały przychylność inwestorów ogłaszając zapowiedzi swoich nowych produktów PV i inwestycji w tym zakresie.   

Warto także przyjrzeć się notowaniom zagranicznego referencyjnego, globalnego indeksu MAC Global Solar Energy Stock. Wartość indeksu od stycznia 2019 r. sukcesywnie rosła aż do końca I kwartału 2020, kiedy to globalna pandemia ochłodziła światowe rynki. Jednak zaledwie po krótkim okresie zawahania spowodowanego m.in. spadkiem zapotrzebowania na energię, indeks zaczął rosnąć i cały utrzymuje trend wzrostowy. Wartość indeksu od 1 stycznia 2019 do końca września bieżącego roku wzrosła o 213 %. Na tle globalnym polski sektor PV na GPW prezentuje się obecnie niezwykle atrakcyjnie i, wobec nienajgorszych prognoz gospodarczych na 2021 rok, może przyciągnąć wiarygodne firmy i inwestorów długoterminowych.

Pin It

Przemyślane i efektywne rozwiązania dla rynku energii odnawialnej.



NIP: 524-24-00-349; KRS: 0000036667; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XIII Wydział KRS Rejestr Przedsiębiorców; Bank ALIOR, O/Warszawa - Rakowiecka 39a, Numer rachunku 70 2490 0005 0000 4530 3375 5501; Kapitał zakładowy: 53.500 zł

Cookies