Aktualności
Magazyny ciepła: sposób na efektywne wykorzystanie odnawialnej energii. Przełomowy raport IEO i PIME
- Szczegóły
- Odsłony: 220
Instytut Energetyki Odnawialnej wraz z Polską Izbą Magazynowania Energii 5 września br. opublikowały „Mapę drogową dla magazynów ciepła w Polsce”. Ten obszerny raport dotyczy kluczowej roli magazynów ciepła w stabilizacji systemu energetycznego w Polsce.
Przygotowany przez IEO i PIME raport jest rzetelnym źródłem wiedzy o magazynach ciepła i wyzwaniach związanych z tą technologią, w tym palących kwestiach do rozwiązania. To pierwsze takie opracowanie w naszym kraju. Autorzy raportu zwracają uwagę, że rok do roku rośnie generacja energii z pogodozależnych OZE – w 2023 roku mieliśmy 23,7% udziału źródeł pogodozależnych OZE w krajowym systemie elektroenergetycznym. We współpracy z branżą ciepłowniczą (ankietowanie) i ekspertami opisują dominujące obecnie technologie: magazynowanie ciepła krótko- i długoterminowe (w tym sezonowe) oraz nisko- i wysokotemperaturowe (w szczególności w kontekście zmian na rynku energii elektrycznej). Analizują potrzeby: prosumentów, ciepłownictwa systemowego, przemysłu i energetyki.
- Szczegóły
- Odsłony: 4870
Polska zajmuje 4. miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. W 2023 roku moc zainstalowana PV wzrosła o 4,6 GW, osiągając łącznie na koniec pierwszego kwartału br. 17,73 GW. Największy przyrost mocy PV nastąpił w farmach powyżej 1 MW, wyhamował natomiast wzrost w segmencie mikroinstalacji.
Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) 12 czerwca br. opublikował XII edycję cenionego w sektorze energetyki odnawialnej raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2024”. Raport stanowi kompletne podsumowanie stanu branży i trendów na rynku fotowoltaiki w Polsce. Z okazji premiery raportu, w siedzibie Centrum Prasowego PAP odbyła się konferencja prasowa połączona z dyskusją ekspertów. W branżowym panelu udział wzięli partnerzy raportu. Gościem honorowym konferencji i panelu był wiceminister Klimatu i Środowiska, Miłosz Motyka.
- Szczegóły
- Odsłony: 947
Sektor fotowoltaiczny w Polsce w 2023 roku rozwijał się prężnie, utrzymując czołową pozycję wśród wszystkich innych OZE, jeśli chodzi o tempo rozwoju i moce zainstalowane. Na tle innych krajów Unii Europejskiej Polska zajęła czwarte miejsce pod względem przyrostu mocy PV w 2023 roku i awansowała na szóste miejsce pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej.
- Szczegóły
- Odsłony: 3667
Sektor fotowoltaiczny w Polsce w 2023 roku kontynuował dynamiczny rozwój mimo licznych wyzwań takich jak nasilające się od 2022 roku odmowy w przyłączaniu do sieci, tzw. „curtailmenty”, ograniczenia administracyjne oraz spadające ceny energii. Na koniec 2023 roku moc zainstalowana w Polsce w instalacjach PV osiągnęła 17,08 GW, a na koniec pierwszego kwartału 2024 roku 17,73 GW. Fotowoltaika dalej pozostaje więc zdecydowanym liderem wśród wszystkich innych OZE w naszym kraju z 60% udziałem mocy zainstalowanej w całym sektorze odnawialnych źródeł energii. W 2023 roku zajęliśmy czwarte miejsce pod względem przyrostu mocy PV w UE i awansowaliśmy na szóste miejsce pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej.
- Szczegóły
- Odsłony: 1151
Instytut Energetyki Odnawialnej przedstawia najnowszą bazę danych projektów fotowoltaicznych w Polsce--stan na koniec i kw. 2024. W zestawieniu znalazło się blisko pięć tysięcy aktualnie realizowanych projektów PV, znajdujących się na różnych etapach zaawansowania w procesie inwestycyjnym - począwszy od wydania warunków przyłączenia, przez zawarcie umów przyłączeniowych, aż po uzyskanie pozwoleń budowlanych.
Na koniec pierwszego kwartału 2024 roku łączna moc wszystkich projektów wynosiła 17,05 GW, z czego za prawie połowę mocy (49%) odpowiadały projekty powyżej 50 MW stanowiące zaledwie 2% liczby wszystkich projektów. Wbrew przeszkodom związanych z utrudnieniami w dostępie do sieci energetycznej i pomimo okresu malejących cen energii, boom deweloperski w fotowoltaice trwa.