Aktualności
- Szczegóły
- Odsłony: 5365
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował dwie najnowsze, szczegółowe dane o farmach i instalacjach wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce. W połowie listopada 2024 roku funkcjonowało w Polsce 7459 profesjonalnych elektrowni wykorzystujących energię wiatru i słońca. O parametrach, lokalizacjach i właścicielach tych źródeł, więcej można dowiedzieć się więcej w dwóch nowych bazach danych IEO:
- Szczegóły
- Odsłony: 1668
Ponad 4100 projektów, w tym 19 GW farm PV i 2,7 GW wiatrowych gotowych do realizacji
Stan - listopad 2024
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował dwie najnowsze bazy danych: „Projekty fotowoltaiczne w Polsce listopad 2024” oraz „Projekty wiatrowe w Polsce listopad 2024”
Baza danych „Projekty fotowoltaiczne w Polsce listopad 2024” przedstawia najbardziej aktualny obraz krótkoterminowego potencjału inwestycyjnego technologii fotowoltaicznej. Zawarte w niej projekty fotowoltaiczne są na etapie wydanych warunków przyłączenia, zawartych umów przyłączeniowych oraz z pozwoleniami budowlanymi (gotowość do realizacji w systemie aukcyjnym). Baza danych zawiera też projekty z magazynami energii realizowanymi z projektami PV i wykaz podanych przez operatorów odmów przyłączenia do sieci.
Obecnie w Polsce jest 4 026 projektów z wydanymi warunkami przyłączenia o łącznej mocy 19 097 MW oraz 1495 projektów z wydanym pozwoleniem budowlanym o łącznej mocy 12359 MW. Co dziesiąty nowy projekt PV wystąpił o warunki przyłączenia do sieci z magazynami energii. Fotowoltaika poszła w duże projekty, mogące zaoferować energię po najniższej cenie – rysunek.
- Szczegóły
- Odsłony: 4038
Trwa rekrutacja na program „Energetyka Odnawialna dla Biznesu” realizowany przez Instytut Energetyki Odnawianej wspólnie ze Szkołą Biznesu Politechniki Warszawskiej.
Zapraszamy na Webinar w dniu 30 września, godz. 17:00 na którym prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej Grzegorz Wiśniewski przedstawi wzbogacony o nowe elementy rynku OZE program studiów, odpowiadający na aktualne wzywania branży OZE, elektroenergetyki i ciepłownictwa systemowego.
Aktualny program uwzględnia przyjazne dla sieci energetycznych i odporne na ultraniskie ceny na rynku energii elektrycznej hybrydy zeroemisyjnych OZE z różnymi magazynami energii oraz potencjał integracji sektora OZE z ciepłownictwem jako odbiorcą zielonej energii elektrycznej. Integracja sektorów (sector coupling) i hybrydy (cable pooling) to kluczowe rozwiązania dla polskiej energetyki w najbliższych latach.
Magazyny ciepła: sposób na efektywne wykorzystanie odnawialnej energii. Przełomowy raport IEO i PIME
- Szczegóły
- Odsłony: 2061
Instytut Energetyki Odnawialnej wraz z Polską Izbą Magazynowania Energii 5 września br. opublikowały „Mapę drogową dla magazynów ciepła w Polsce”. Ten obszerny raport dotyczy kluczowej roli magazynów ciepła w stabilizacji systemu energetycznego w Polsce.
Przygotowany przez IEO i PIME raport jest rzetelnym źródłem wiedzy o magazynach ciepła i wyzwaniach związanych z tą technologią, w tym palących kwestiach do rozwiązania. To pierwsze takie opracowanie w naszym kraju. Autorzy raportu zwracają uwagę, że rok do roku rośnie generacja energii z pogodozależnych OZE – w 2023 roku mieliśmy 23,7% udziału źródeł pogodozależnych OZE w krajowym systemie elektroenergetycznym. We współpracy z branżą ciepłowniczą (ankietowanie) i ekspertami opisują dominujące obecnie technologie: magazynowanie ciepła krótko- i długoterminowe (w tym sezonowe) oraz nisko- i wysokotemperaturowe (w szczególności w kontekście zmian na rynku energii elektrycznej). Analizują potrzeby: prosumentów, ciepłownictwa systemowego, przemysłu i energetyki.
- Szczegóły
- Odsłony: 5829
Polska zajmuje 4. miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. W 2023 roku moc zainstalowana PV wzrosła o 4,6 GW, osiągając łącznie na koniec pierwszego kwartału br. 17,73 GW. Największy przyrost mocy PV nastąpił w farmach powyżej 1 MW, wyhamował natomiast wzrost w segmencie mikroinstalacji.
Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) 12 czerwca br. opublikował XII edycję cenionego w sektorze energetyki odnawialnej raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2024”. Raport stanowi kompletne podsumowanie stanu branży i trendów na rynku fotowoltaiki w Polsce. Z okazji premiery raportu, w siedzibie Centrum Prasowego PAP odbyła się konferencja prasowa połączona z dyskusją ekspertów. W branżowym panelu udział wzięli partnerzy raportu. Gościem honorowym konferencji i panelu był wiceminister Klimatu i Środowiska, Miłosz Motyka.