Aktualności
- Szczegóły
- Odsłony: 238
Instytut Energetyki Odnawialnej wraz z coraz szerszą grupą partnerów pracuje nad nowym raportem „Zielona elektryfikacja ciepłownictwa”, który otwiera rynek na przeniesie do 4 TWh nadwyżek energii z farm fotowoltaicznych i wiatrowych do ciepłownictwa, o wartości rynkowej 2 mld zł.
Ten zielony Wolumen narażony na marnotrawienie (w tym ekonomiczny) może trafić do ciepłowni gwarantując spełnienie przez nie wymagań dyrektywy RED II (cele ilościowe OZE w ciepłownictwie) oraz EED (uznanie systemu ciepłowniczego korzystającego z energii elektrycznej z farm wiatrowych i słonecznych za tzw. efektywny system ciepłowniczy).
Raport jest odpowiedzią na ultraniskie (i ujemne) ceny energii z OZE.
- Szczegóły
- Odsłony: 105
Instytut Energetyki Odnawialnej we współpracy z Respect Energy zaprasza na bezpłatne webinarium dla zarządów i managerów przedsiębiorstw ciepłowniczych oraz przedstawicieli samorządów odpowiedzialnych za spółki ciepłownicze które odbędzie się:
Webinarium odbędzie się 23 lipca początek o godzinie 10:00 na platformie Teams.
Tematyka webinarium:
- Szczegóły
- Odsłony: 2153
Polska fotowoltaika nadal jednym z liderów Europy i świata.
Czy wysokie tempo rozwoju jest do utrzymania
w kolejnych latach?
Sektor fotowoltaiczny w Polsce w 2024 roku rozwijał się równie prężnie jak rok wcześniej, utrzymując czołową pozycję wśród wszystkich innych OZE, jeśli chodzi o tempo rozwoju i nowe moce zainstalowane.
Na tle innych krajów Unii Europejskiej Polska zajęła 5. miejsce pod względem przyrostu mocy PV w 2024 roku i umocniła się na 6. miejscu pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej, daleko wyprzedzając kolejne kraje z TOP10.
- Szczegóły
- Odsłony: 879
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował najnowszą bazę danych: „Projekty fotowoltaiczne w Polsce, kwiecień 2025”. Baza danych „przedstawia najbardziej aktualny obraz krótkoterminowego potencjału inwestycyjnego technologii fotowoltaicznej. Zawarte w niej projekty fotowoltaiczne są na etapie wydanych warunków przyłączenia, zawartych umów przyłączeniowych oraz z pozwoleniami budowlanymi, które wyznaczają realny potencjał udziału farm PV w tegorocznych aukcjach OZE.
Obecnie w Polsce jest rozwijanych 3.286 projektów z wydanymi warunkami przyłączenia do sieci o łącznej mocy 21.887 MW, w tym 1.389 projektów ma zawartą umową przyłączeniową o łącznej mocy 3.537 MW oraz 532 projektów o łącznej mocy 950 MW ma aktualne pozwolenia budowlane.
- Szczegóły
- Odsłony: 304
Właściciele 2,7 GW nowych projektów wiatrowych w warunkach niepewności regulacyjnej
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował bazę danych „Projekty wiatrowe w Polsce, kwiecień 2025”. Nowa baza danych przedstawia najbardziej aktualny obraz realnego potencjału inwestycyjnego technologii energetyki wiatrowej w warunkach niepewności regulacyjnej, spowodowanej opóźnieniami w nowelizacji „ustawy wiatrakowej.
Zawarte w niej projekty wiatrowe są na etapie wydanych warunków przyłączenia, zawartych umów przyłączeniowych. Z aktualnej bazy danych wypadło ostatnie 7 projektów, które posiadały stare pozwolenia na budowę wydane przed 1 lipca 2016 roku. Nowych projektów dużych farm wiatrowych (poza pojedynczą małą turbiną) z nowymi pozwoleniami na budowę nie ma jeszcze ani jeden inwestor.
Baza danych obejmuje 129 projektów z wydanymi warunkami przyłączenia do sieci (wzrost o 28 projektów w stosunku do bazy danych sprzed pół roku) o łącznej mocy 4 504 MW (wzrost w stosunku do 2 677 MW pół roku temu).