Trwają prace nad raportem „Zielona elektryfikacja ciepłownictwa i ogrzewnictwa” – kluczowym opracowaniem dla transformacji i integracji sektorów energii elektrycznej i ciepła.
Polska stoi przed wyzwaniem transformacji wysokoemisyjnego ciepłownictwa w kierunku zeroemisyjnych źródeł energii. Odpowiedzią na te potrzeby jest raport „Zielona elektryfikacja ciepłownictwa”, który powstaje przy udziale czołowych ekspertów branżowych i przedstawicieli sektora energetycznego.
Celem raportu jest analiza potencjału elektryfikacji ciepłownictwa oraz integracji systemów ciepłowniczych z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Dokument kompleksowo omawia kluczowe zagadnienia związane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, takich jak kotły elektryczne, pompy ciepła, magazyny ciepła oraz systemy zarządzania energią w ciepłowniach. Szczególną uwagę poświęcono integracji źródeł energii i magazynów ciepła oraz sektorów ciepłownictwa i energii elektrycznej z OZE (dotychczas miało to miejsce tylko na poziomie klastrów energii i mikrosieci). Analizowane są możliwości wykorzystania rozwiązań wspomagających wykorzystanie w ciepłownictwie niezbilansowanych i wręcz darmowych nadwyżek energii z pogodozależnych OZE dzięki takim instrumentom jak linia bezpośrednia, cable pooling, umowy PPA, gwarancje pochodzenia energii z OZE, które mogą odegrać istotną rolę w rozwoju zdecentralizowanego systemu energetycznego.
Raport analizuje również prawne i regulacyjne aspekty elektryfikacji sektora ciepłowniczego, wskazując niezbędne zmiany legislacyjne i deregulacje wspierające rozwój OZE w ciepłownictwie, w tym ograniczenie kosztów dystrybucji energii elektrycznej dla ciepłownictwa, ułatwienia w przyłączaniu kotłów elektrodowych i pomp ciepła do ciepłowni, zmiany w taryfowaniu ciepła. Istotnym elementem opracowania są studia przypadków analizujące modle biznesowe prowadzące do obniżenia kosztów ciepła dzięki zielonej elektryfikacji oraz możliwości poprawy elastyczności systemów ciepłowniczych w kontekście rynku energii i usług bilansujących (dodatkowe przychody dla ciepłowni i dla wytwórców energii z OZE).
Publikacja raportu dostarczy konkretnych rekomendacji dla decydentów, przedsiębiorstw ciepłowniczych oraz inwestorów, wskazując optymalne ścieżki rozwoju w kierunku zeroemisyjnego ciepłownictwa. Wnioski zawarte w dokumencie mogą stanowić ważny punkt odniesienia dla krajowej strategii energetycznej i klimatycznej.
Prace nad raportem wchodzą w zaawansowane stadium, a jego publikacja planowana jest w najbliższych miesiącach.
Inicjatorzy projektu i autorzy raportu
Raport przygotowywany jest przez przedstawicieli wiodących firm energetycznych i organizacji biznesu. Pracami merytorycznymi koordynuje Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) ze wsparciem Stowarzyszenia Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności (PIME). Obie organizacje od lat działają na rzecz transformacji energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii i magazynowania energii w Polsce (poprzedni raport dotyczył magazynowania energii). Współautorami raportu są uznani eksperci z dziedziny elektroenergetyki, sieci i ciepłownictwa, którzy w oparciu o aktualne dane oraz studia przypadków prezentują realne możliwości i wyzwania związane z elektryfikacją ciepłownictwa. Wyniki prac zostaną przekazane Ministerstwu Klimatu i Środowiska jako oczekiwany wkład we wdrożenie dyrektyw RED III i EED.
Więcej informacji o kontekście raportu w prezencji wygłoszonej w Krajowej Izbie Gospodarczej „Jak ograniczyć marnotrawienie najtańszej energii z OZE – kierunek zielona elektryfikacja” oraz w artykule Zielona elektryfikacja ciepłownictwa
Zaproszenie do współpracy merytorycznej i partnerstwa
Firmy i eksperci z sektora energii i regulacji zainteresowani dołączeniem do prac nad raportem proszeni są o kontakt Grzegorzem Wiśniewskim - redaktorem raportu, prezesem IEO.
Kontakt: grzegorz.wisniewski@ieo.pl