Komentarze indeksu PV
  • English (UK)
  • pl-PL

Od początku 2021 do połowy marca br. cena uncji srebra na najbardziej prestiżowym, a tym samym benchmarkowym miejscu notowań jakim dla ,,białego metalu” (i nie tylko) jest London Bullion Market Association (LBMA) zyskała niespełna +1 %. Zatem niewiele, niemniej trzeba zauważyć, że 2020 r. zamknął się ze średnioroczną ceną srebra w wysokości 20,54 USD/oz, która była najwyższą od 2012 r. W wyniku utrzymujących się cały czas relatywnie w 2021 r. wysokich cen srebra na ten moment jego przeciętny średnioroczny kurs oscyluje wokół 26,50 USD/oz, co oznacza, że w takim przekroju jest to najwyższy odczyt od 7 lat. Poza tym, 1 lutego br. cena srebra na LBMA osiągnęła wartość 29,58 USD/oz i było to z kolei najwyższy dzienny kurs od 20 marca 2013 r.

Popyt na srebro to z jednej strony - ten podyktowany czynnikami inwestycyjnymi (sztabki, monety itp.) upatrującymi w ,,białym metalu” atrakcyjnego lub/i bezpiecznego ,,portu” dla przechowywania wartości (tezauryzacja). Z drugiej strony, wiąże się on z zapotrzebowaniem zgłaszanym przez rożne branże z tzw. realnej sfery gospodarki, dla której jest to po prostu metal przemysłowy, czyli surowiec. W strukturze sfery realnej, inaczej niż w przypadku złota najważniejszą branżą wcale nie jest jubilerstwo, lecz przede wszystkim przemysł, który w ostatnich latach generował ok. 52 % popytu na srebro. Z tego mniej więcej 10 % przypada na potrzeby przemysłu fotowoltaicznego. Można zatem powiedzieć, że współcześnie fotowoltaika jest już dla rynku srebra mniej więcej tym, czym kiedyś był przemysł fotograficzny. Zanim nie został on wyparty przez technologie cyfrowe. Nie wiemy wprawdzie tego, kiedy i czy w ogóle w przewidywanej przyszłości zrealizują się np. niektóry zeszłoroczne prognozy, upatrujące docelowych notowań srebra na poziomie ok. 50 USd/oz. Z dużym natomiast prawdopodobieństwem możemy przyjąć to, że rola srebra w obliczu dokonującej się transformacji energetycznej zapewne nie będzie się kurczyć.

Wojciech Szymon Kowalski
Główny Analityk Prosper Capital Dom Maklerski SA

Pin It

Przemyślane i efektywne rozwiązania dla rynku energii odnawialnej.



NIP: 524-24-00-349; KRS: 0000036667; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XIII Wydział KRS Rejestr Przedsiębiorców; Bank ALIOR, O/Warszawa - Rakowiecka 39a, Numer rachunku 70 2490 0005 0000 4530 3375 5501; Kapitał zakładowy: 53.500 zł

Cookies