Komentarze indeksu PV
  • English (UK)
  • pl-PL

Indeks koniunktury branży krajowej PV - wolne tempo spadku i znaki zapytania prosumentów

Powolny spadek bez większych wahań

Październiku 2021 r., kontynuacja spadku koniunktury krajowej branży PV przy odbiciu się trendu rynków globalnych. Indeks IEO_PV przez miesiąc notował kolejny powolny spadek, który na koniec miesiąca wyniósł już 13,6% mniej niż miesiąc wcześniej we wrześniu 2021 r. Porównując jego wartość w czwartym kwartale względem początku roku, nastąpił spadek o 28,0%. W październiku zmiany kapitalizacji spółek wchodzących w skład indeksu w większości przypadków były niewielkie, oscylowały w przedziale kilku procent na minus. Jedynie Columbus Energy zanotował większy spadek bo, aż o ponad 22%.

Patrząc globalnie, indeks MAC od czerwca br. zaczął nieco wzrastać, a następnie fluktuował do października 2021 r. mocno zbliżając się do poziomu wartości indeksu IEO_PV. W październiku wartość indeksu MAC wzrósł, aż o 23,3% w stosunku do miesiąca poprzedniego, natomiast już w czwartym kwartale 2021 roku spadek wynosi niecałe 6% w stosunku do początku roku 2021. Na początku miesiąca, a konkretnie 7 października br. indeks MAC zrównał się wartością z indeksem IEO_PV a następnie przekroczył ją. Moment ten stał się przełomowy, gdyż od tego czasu wartość globalnego indeksu zaczęła mocno wzrastać. Pomimo problemów energetycznych w ubiegłym miesiącu w Azji, rynek zaczyna się odbudowywać co przekłada się na wzrost branży PV.

Porównanie indeksu IEO_PV na tle trendów indeksów MAC i WIG energia, w ciągu całego roku, przedstawiono na wykresie poniżej.

Bazowy indeks giełdowy WIG-Energia w skład którego wchodzą największe firmy energetyczne, jak i cześć spółek zajmujących się zieloną energią od połowy lipca zaczął wzrastać i wzrastał do połowy września, natomiast na koniec września zaczął spadać, zaś  ponownie, na początku października wzrastał. Analizując cały miesiąc październik, pomimo wahań na koniec wartość indeksu wyniosła 5,3% więcej niż we wrześniu (m/m). WIG-Energia już w czwartym kwartale wzrósł  o 32,9% w stosunku do początku roku 2021.

W październiku spółki fotowoltaiczne wchodzące w skład indeksu IEO_PV, odnotowały w większości niewielkie zmiany wartości w porównaniu do września (m/m), głownie były to spadki o kilka procent. Największy spadek, bo aż o 22,1% zaliczył Columbus Energy, następnie o 11% SunEx,  Trzecią spółką, której wartość spadła najmocniej na przestrzeni ostatniego miesiąca jest ML System (8,4%). Indeksy pozostałych  4 spółek „zaliczyły” niewielkie straty (m/m) w granicach do 4,5%.

Columbus Energy mimo spadku, w dalszym ciągu powiększa swoje portfolio farm PV, które obecnie już wynosi ponad 4,5 GW. W obecnym miesiącu podpisał on kolejną umowę na przejęcie 345 MW mocy farm, które będą budowane w kolejnych latach. Columbus Elite, spółka z grupy Columbus Energy, zawarła umowę inwestycyjną, w ramach której zamierza kupić docelowo pakiet akcji reprezentujący 55% udziału w kapitale zakładowym Votum Energy. Inwestycja ta ma wzmocnić pozycje rynkową i przełożyć się na wyniki finansowe. Spółka ML System również rozwija się dynamicznie, czego  dowodem jest podpisanie umowy na dostawy szkła zespolonego z BIPV i nadrukiem na budynek siedziby szwedzkiej gminy Örebro. Całość projektu opiewa na ponad 1000 m2 szkła w kilkunastu różnych, skomplikowanych formatach. Pozycja ML System na rynku skandynawskim stale rośnie, a spółka w ostatnim czasie wzmocniła swój zespół handlowy w tym regionie, konsekwentnie realizując politykę wzrostu eksportu. Natomiast spółka Photon Energy, poinformowała o finalizacji kolejnych inwestycji z emisji zielonych obligacji o wartości 50 mln złotych. Spółka planuje złożenie wniosku o włączenie obligacji na otwarty rynek giełdowy we Frankfurcie. Dodatkowo Photon Energy zlecił ocenę emisji zielonych obligacji w kontekście realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Rynek farm fotowoltaicznych w Polsce zaczął się bardzo rozrastać i coraz więcej firm próbuje swoich sił w tym właśnie sektorze. Firmami z indeksu IEO_PV, które mają w swoim portfelu własne farmy PV i budują kolejna są: Columbus Energy, Photon Energy, 01Cyberaton, Novavis. Przyczyną tego rozwoju są aukcje OZE ogłaszane przez prezesa URE po raz kolejny w tym roku, które maja odbyć się na początku grudnia. Dzięki wygranym w aukcjach OZE wytwórca ma gwarancję sprzedaży energii elektrycznej po stałej cenie przez 15 lat. Aktualnie analitycy IEO pracują nad aktualizacją bazy projektów farm PV, która będą dostępne w najbliższym czasie, natomiast teraz zapraszamy do zapoznania się z obecną:  Projekty Fotowoltaiczne w Polsce. Natomiast więcej informacji wraz z prognozą rozwoju fotowoltaiki w Polsce w tym farm PV do 2025 roku znajduje się w corocznym raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce” dostępnym na stronie instytutu. 

Przybywa nowych firm i spółek chcących zacząć działalność w branży PV, ale też takich, które postanowiły się przebranżowić. Część z nich w szybkim tempie zaczęła wchodzić na rynek i szukać środków na rozwój na giełdzie, analogicznie jak zrobiły to wcześniej firmy z indeksu IEO_PV. Dlatego eksperci  IEO postanowili przeanalizować spółki z branży PV, które w ostatnim czasie zadebiutowały bądź mają w planach taki debiut na giełdzie. Analiza ta przełożyć się na poszerzenie koszyka spółek w indeksie IEO_PV, aby jeszcze bardziej reprezentatywny i lepiej przedstawiał koniunkturę na polskim rynku fotowoltaicznym. Zainteresowane spółki zapraszamy do kontaktu biuro@ieo.pl

Pin It

Cookies