Komentarze indeksu PV
  • English (UK)
  • pl-PL
Komentarze IEO

W kwietniu 2021 roku wartość indeksu IEO PV zmalała o prawie 12% w stosunku do marca br., natomiast w porównaniu z 1 stycznia 2021 r. wzrosła o zaledwie 1,8%. Sytuacja ta pokazuję fluktuację wyceny firm sektora fotowoltaicznego w Polsce przez rynki. Po spadku indeksu początkiem roku, w lutym zaczął z powrotem wzrastać by z końcem kwietnia zbliżyć się do poziomu z początku roku 2021. W poszukiwaniu nowych obszarów i impulsów do wzrostu fotowoltaika oczekuje na wdrożenie dyrektywy o OZE, która wyprowadzi branżę z okresu niepewności regulacyjnej w jakiej tkwi od stycznia.

Patrząc w szerszej perspektywie indeks polskiej branży fotowoltaicznej ciągle utrzymuje się na wysokim poziomie w stosunku do globalnego indeksu MAC dla światowej branży fotowoltaicznej. Indeks MAC po niewielkich wahaniach na początku roku i lekkim wzroście systematycznie spada od lutego. Spadek ten wyniósł prawie 21% w porównaniu do 1 stycznia 2021 roku. Natomiast biorąc pod uwagę miesiąc wcześniejszy spadek ten wyniósł ponad 8% (więcej o indeksie MAC w komentarzu podsumowującym cały 2020 rok – link). Względną wysokość indeksu IEO_PV w kwietniu, na tle bieżącego roku pokazano na wykresie poniżej.

Bazowy indeks giełdowy WIG-Energia w skład którego wchodzą największe firmy energetyczne od kwietnia zaczął dynamicznie wzrastać (o 29% w porównaniu do marca br.). Natomiast odnosząc się do początku roku 2021 wzrost ten wyniósł aż 41%. Sytuacja ta wynikła z zapowiedzi rządowego projektu restrukturyzacji energetyki zakładającego wydzielenie aktywów węglowych. Na w skutek tego akcje największych koncernów i firm węglowych zaczęły piąć się w górę.

Miesiąc kwiecień dla spółek fotowoltaicznych wchodzących w skład indeksu IEO_PV upłynął pod znakiem spadków wartości akcji dla większości z nich. Mimo opadającej kolejnej fali COVID-19 nawet największe z nich zaliczyły w trakcie miesiąca spadek. Przykładem może być Columbus Energy, który końcem kwietnia otrzymał pozytywną decyzje od Prezesa UOKiK w sprawie nabycia 100% udziałów w spółce Vortex Energy – Obrót. Wzbogacił również swój portfel farm fotowoltaicznych o kolejne 2 800 MW, ale nie pozwoliło to na wejście w trend wzrostowy. Firma Grodno jako nieliczna odnotowała niewielki wzrost w trakcie miesiąca.

Dalszą ekspansję fotowoltaiczną planują kolejne firmy chcące wejść na giełdę lub te, które właśnie na nią weszły. W kwietniu na parkiecie NewConnect zadebiutowała spółka Stilo Energy S.A. zajmująca się kompleksowo instalacjami fotowltaicznymi dla gospodarstw domowych, biznesu i rolników. Spółka wprowadziła około 1,24 mln akcji i zapewniła, że będzie chciała przejść na główny rynek GPW. Kolejną spółką, która mocno planuje w najbliższej przyszłości wejście na giełdę jest QNA Technology w która zaangażowany jest fundusz Kvarko. Firma ta specjalizuje się w syntezie oraz inżynierii powierzchni półprzewodnikowych kropek kwantowych, które mogą zrewolucjonizować szereg sektorów rynkowych w tym sektor fotowoltaiczny.     

Pin It

Przemyślane i efektywne rozwiązania dla rynku energii odnawialnej.



NIP: 524-24-00-349; KRS: 0000036667; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XIII Wydział KRS Rejestr Przedsiębiorców; Bank ALIOR, O/Warszawa - Rakowiecka 39a, Numer rachunku 70 2490 0005 0000 4530 3375 5501; Kapitał zakładowy: 53.500 zł

Cookies