Komentarze indeksu PV
  • English (UK)
  • pl-PL
Względna stabilizacja branży PV 

Sierpień 2021 r. nie był szczególnym miesiącem na rynku pod względem fotowoltaiki. Indeks koniunktury branży fotowoltaicznej IEO_PV, utrzymywał się na stabilnym poziomie. Jego wartość była ok. 10% niższa w stosunku do początku roku, ale względem lipca była wyższa o 1,6%. Lipiec był miesiącem bardzo małych wahań wartości spółek branży PV notowanych  na giełdzie.

Patrząc globalnie, indeks polskiej branży fotowoltaicznej początkiem sierpnia znajdował się na podobnym poziomie co globalny indeksu MAC dla światowej branży fotowoltaicznej w tym samym czasie. Natomiast druga połowa sierpnia była lepsza dla indeksu IEO_PV niż MAC, który zaliczył gwałtowny spadek około 9%, lecz na koniec miesiąca jego różnica względem lipca była na poziomie 0,2%. Indeks MAC od połowy maja zaczął wzrastać, a w trakcie miesięcy wakacyjnych jego wartości bardzo się wahały. Pokazuje to podobny trend do indeksu polskiej branży fotowoltaicznej.

Porównanie indeksu IEO_PV na tle indeksów MAC i WIG energia, na tle całego roku, pokazano na wykresie.

Bazowy indeks giełdowy WIG-Energia w skład którego wchodzą największe firmy energetyczne, jak i cześć spółek zajmujących się zieloną energią od połowy lipca zaczął wzrastać i wzrastał przez cały sierpień. Wzrost wartość m/m wyniósł 12,6%, a w porównaniu do początku roku jest to ponad 35%. Wartość ta, zbliża się to granicy rekordowej roku obecnego, gdzie poziom wynosił lekko ponad 40% względem początku roku. Wzrost indeksu WIG Energia mógł być spowodowany częściowym wzrostem spółek działających w branży OZE wchodzących w skład indeksu WIG-Energia, ale przede wszystkim wynikał ze wzrostu cen energii przy wzroście zapotrzebowania na energię w efekcie wychodzenia gospodarki z pandemii.

W sierpniu większość spółek fotowoltaicznych wchodzących w skład indeksu IEO_PV, zaliczyło spadek wartości w porównaniu do lipca (m/m). Największą stratę prawie 29% zaliczyła spółka Novavis, natomiast Sunex, ML System, Columbus Energy i 01Cyberaton ukończyły miesiąc na niewielkim „minusie” w przedziale 1-5%, co pokazuje względną stabilizację. Sierpień z ponad 19% wzrostem zaliczyła spółka Grodno, podając, że rok obrotowy 2020/21 zakończyła ze wzrostem 14% i wypracowała 711,7 mln zł przychodów. Na tę wartości przełożyła się wyższa o 80% r/r sprzedaż w segmencie OZE stanowiąca obecnie kluczowy obszar rozwoju Grupy. Oprócz Grodna na „plusie” miesiąc zakończyła jeszcze spółka Photon Energy (10,5% m/m). Firma komunikuje, że jeszcze w tym roku chce znacząco zwiększyć portfel projektów PV w Polsce, który wzrósł z 5 MW w grudniu 2020 do 93 MW obecnie. W 2021 r. Photon Energy rozbudował portfel projektów w przygotowaniu do 386 MWp ,głównie na Węgrzech, w Polsce oraz w Rumunii (około 187 MWp dodatkowej mocy od grudnia 2020 r.) oraz rozpoczął fazę przetargową na budowę kolejnych dwóch projektów na Węgrzech zaplanowanych na 2021 r.

Rynek farm fotowoltaicznych w Polsce zaczął się bardzo rozrastać i coraz więcej firm próbuje swoich sił w tym sektorze. Firmami z indeksu IEO_PV, które mają w swoim portfelu własne farmy PV i budują kolejna są: Columbus Energy, Photon Energy, 01Cyberaton, Novavis. Przyczyną tego rozwoju są aukcje ogłaszane przez prezesa URE, dzięki którym wytwórca ma gwarancję sprzedaży energii elektrycznej po stałej (wygranej w aukcji) cenie przez 15 lat. W 2021 roku już odbyły się, już po raz szósty, udane dla fotowoltaiki aukcje, które od 2022 roku wejdą w fazę budowy. Więcej informacji wraz z prognozą  rozwoju fotowoltaiki w Polsce w tym farm  PV do 2025 roku znajduje się w corocznym raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, który od maja jest dostępny na stronie instytutu.

Pin It

Przemyślane i efektywne rozwiązania dla rynku energii odnawialnej.



NIP: 524-24-00-349; KRS: 0000036667; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XIII Wydział KRS Rejestr Przedsiębiorców; Bank ALIOR, O/Warszawa - Rakowiecka 39a, Numer rachunku 70 2490 0005 0000 4530 3375 5501; Kapitał zakładowy: 53.500 zł

Cookies