Graz, 11 kwietnia 2018 r.
350 ekspertów dyskutowało w Graz w Austrii podczas 5-tej Międzynarodowej Konferencji Słonecznych Systemów Ciepłowniczych o strategii rozwoju rynku słonecznych systemów ciepłowniczych.
Rynek oczekuje świetlanej przyszłości.
Werner Lutsch, przewodniczący europejskiego stowarzyszenia Euroheat&Power, przewiduje, że w tym roku sektor energetyki słonecznej cieplnej wygeneruje, po raz pierwszy w historii, 1 TWh energii w ciepłownictwie. Według badań rynkowych, udział energii słonecznej współpracującej z systemami ciepłowniczymi wzrośnie do 240 TWh w 2050 roku. Będzie to równoznaczne z 15% europejskim zapotrzebowaniem na energię cieplną.
Biorąc pod uwagę średni wzrost rynku w ostatnich pięciu latach równy 35% rocznie, Lutsch jest pewien, że słoneczna energia cieplna i ciepłownictwo osiągną ten cel. Lutsch stwierdził, że „Słoneczna energia cieplna oraz ciepłownictwo systemowe zawarły już solidną współpracę”.
Dania nie jest jedynym liderem na rynku słonecznych systemów ciepłowniczych, gdzie istnieje obecnie ponad 100 instalacji słonecznych – z udziałami słonecznymi wahającymi się do 15 do 60% całkowitego zapotrzebowania na ciepło. W krajach takich jak Austria, Niemcy, Francja czy Szwecja obserwuje się szybki rozwój tego sektora. Dobrze rozwinięta technologia słonecznych systemów ciepłowniczych jest wprowadzana coraz częściej właśnie w tych krajach, na coraz większą skalę. Istnieją instalacje dostarczające ciepło słoneczne do miast, powstają wioski bioenergetyczne (bioenergy village), gdzie ciepło słoneczne pokrywa całkowite zapotrzebowanie na ciepło w okresach letnim, budowane są wielkopowierzchniowe farmy o mocach powyżej 100 MWth (np. w duńskim mieście Silkeborg).
W porównaniu z poprzednią konferencją w Billund (Dania), która miała miejsce w 2016 roku, liczba uczestników wzrosła dwukrotnie. W obecnej edycji uczestniczyło 350 osób z 33 krajów. Manager konferencji, Christian Fink z AEE INTEC w Graz i Thomas Pauschinger z Instytutu Badań Steinbeis w Stuttgarcie (Niemcy), oceniają wzrost liczby uczestników jako pozytywny sygnał zainteresowania wykorzystaniem energii słonecznej w lokalnych sieciach ciepłowniczych. Pauschinger podkreślił, że Komisja Europejska wspiera międzynarodową współpracę i rozwój słonecznych sieci ciepłowniczych.
Podczas konferencji odbyły się spotkania wyjazdowe do miejscowości gdzie działają wielkowymiarowe instalacje kolektorów słonecznych wspomagające systemy ciepłownicze. Spotkania dały możliwość do nawiązywania kontaktów biznesowych. Należy zauważyć, że nieprzypadkowo zostało wybrane na organizatora konferencji. To drugie co do wielkości miasto w Austrii planuje budowę projektu „Big Solar”, w ramach którego planowana jest budowa instalacji kolektorów słonecznych o powierzchni 450 tys. m2. Christian Purrer z Energie Steiermark podkreślił na konferencji, że “Celem projektu - Big Solar jest znaczący wzrost udziału energii odnawialnej w dostawie ciepła w najbliższych latach, integrując bezpieczeństwo dostawy ciepła ze zrównoważonym rozwojem. Kluczową rolę w naszym projekcie odgrywa energia słoneczna we współpracy z sezonowymi magazynami ciepła.”
Kluczowe informacje: 5-ta Międzynarodowa Konferencja Słonecznych Systemów Ciepłowniczych:
11 i 12 kwietnia br. eksperci w dziedzinie ciepłownictwa oraz energetyki słonecznej z ponad 30 krajów spotkali się, aby przedyskutować nowe technologie obecne w sektorze słonecznego ciepłownictwa. Konferencja zorganizowana została przez AEE INTEC, AGFW- Niemieckie Stowarzyszenie Ciepłownictwa, Chłodnictwa oraz Kogeneracji (stowarzyszające ponad 250 firm ciepłowniczych w Niemczech, Austrii i Szwajcarii) oraz Instytut Badań Steinbeis w Stuttgarcie.
Strona internetowa konferencji:
http://solar-district-heating.eu/NewsEvents/SDHConference2018.aspx
Więcej informacji o wydarzeniu:
AEE INTEC
A-8200 Gleisdorf, Feldgasse 19
Tel.: +43-3112-5886, office@aee.at
Kontakt prasowy:
Ewald Selvicka
AEE INTEC
Tel.: +43-664-9192563
Thomas Pauschinger, koorynator projektu badawczego SDHp2m
Steinbeis Forschungsinstitut Solites
Tel: +49-1520-9437722
Polski Partner projektu badawczego UE SDHp2m - Słoneczne Systemy Ciepłownicze
Aneta Więcka
Instytut Energetyki Odnawialnej
Tel. 22 825 46 52
biuro@ieo.pl