Od dekady, czyli wejścia do UE, Polska odnotowano zaledwie kilka spektakularnych sukcesów na rynku OZE. Do końca 2014 roku największym sukcesem było stworzenie w Polsce 3-go w UE rynku kolektorów słonecznych w 2013 roku. W 2015 roku ten rekord rynkowy został pobity. Polska stała się 2-gim krajem w UE pod względem mocy zainstalowanej w 2015 roku (ponad 1,2 GW) oraz 7-ym krajem UE pod względem łącznej mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych (5,1 GW na koniec 2015 roku).
Ten wysiłek inwestycyjny będzie służył Polsce przez kolejne 15-20 lat i można go nazwać jednym największych polskich sukcesów gospodarczych pierwszej dekady obecności Polski w UE. Grzegorz Wiśniewski komentując dla IEO najnowsze statystki przywołał znane powiedzenie prezydent Clintona „look at the trends, not at the headline”, ale jego zdaniem - tym razem, przy jednoznacznie optymistycznych dotychczasowych trendach, trudno oczekiwać że polska energetyka wiatrowa utrzyma wysoką pozycję w UE w kolejnych latach i dodaje - złota dekada może zostać przerwana o ile wyprowadzane w życie dobrych rozwiązań prawnych będą opóźniane, a restrykcyjne regulacje przyjmowane będą w nadmiernym pośpiechu.
Przez 10 lat Instytut Energetyki Odnawialnej brał czynny udział w monitorowaniu statystyki OZE w Polsce i w UE, współtworząc tzw. barometry statystyczne OZE zwane „EurObserv’ER”.
Zachęcamy do zapoznania się z największym sukcesem ostatniej dekady w spektakularnym barometrze statystycznym poświęconym energetyce wiatrowej, ocenie trendów oraz stanu jej rozwoju w Polsce i w UE – LINK PDF