Aktualności
  • English (UK)
  • pl-PL

Aktualności

IEO przygotował aktualizację bazy danych „Projekty Wiatrowe w Polsce ‘2018”. Baza została zaktualizowana o wyniki aukcji dla instalacji wiatrowych o mocy powyżej 1 MW, która odbyła się 5 listopada 2018 r. (Aukcja Zwykła "AZ/6/2018"). Ceny aukcyjne zrównały się z cenami hurtowymi na energię po 2020 roku. Następuje przełom w kosztach, nie wszystkie projekty wiatrowe muszą być realizowane w systemie aukcyjnym, niektóre są gotowe wejść na rynek na zasadach komercyjnych.

Spośród 583 projektów wiatrowych w bazie danych IEO, aukcje wygrały 31 oferty, złożone przez 23 przedsiębiorstwa. Wyniki aukcji pozwoliły na zaktualizowanie bazy danych „Projekty Wiatrowe w Polsce’2018”. W zaktualizowanej bazie znalazły się szczegółowe dane na temat firm, których projekty wygrały aukcję, wraz z danymi kontaktowymi. Wśród firm, które posiadają udziały w największej liczbie zwycięskich spółek należy wymienić WPD EUROPE GMBH, QUADRAN POLSKA, AKUO ENERGY POLSKA, INNOGY RENEWABLES POLSKA oraz WKN AG.

Czekaliśmy dość długo na te propozycje, bo Polska nie ma polityki energetycznej od 2009 roku. Ustawa daje trzy lata na przygotowanie, czyli od 2012 roku czekaliśmy na nową propozycję, i w końcu jest. To ważny dokument, gdyż co prawda energetyka to jest tylko 2 proc. PKB, ale w gospodarstwach domowych 4 proc. budżetów przeznaczamy na energię. Niektórzy nawet 10 proc. – ci biedniejsi. Jest też duża grupa firm, które przeznaczają około 10 proc. budżetu na energię, a są też takie, które przeznaczają 40 proc. Dlatego po pierwsze patrzymy na energię z perspektywy kosztów. Druga perspektywą jest właśnie ochrona środowiska i klimatu – wylicza gość Jedynki Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Cieszy, że w projekcie Polityki energetycznej do 2040 r. uwzględniono fotowoltaikę i morskie farmy wiatrowe w miksie energetycznym - ocenił Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Jego zdaniem, nieracjonalna jest rezygnacja z dalszego rozwoju farm wiatrowych na lądzie.

Polecamy audycję w TOK FM prowadzoną przez Pawła Sulika w której udział wzięli Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO oraz prof. Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej. Eksperci rozmawiają o konsultacjach w sprawie dokumentu - Polityki Energetycznej Polski do 2040r. przedstawionego do konsultacji przez Ministerstwo Energii.

Prezes IEO, Grzegorz Wiśniewski na blogu przedstawił porównanie trzech stanowisk dot. rozwoju OZE w Polsce: raportu Najwyższą Izbę Kontroli (NIK), raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) oraz stanowiska Ministerstwa Energii (ME). Zaledwie dzień po publikacji raportu przez NIK „Rozwój sektora OZE”, także GUS opublikował branżowy raport „Energia ze źródeł odnawialnych w 2017 r.” Choć statystyka z natury też dotyczy przeszłości, GUS także pozwolił sobie na wybiegnięcie do przodu (do 2020 roku) i ekstrapolację trendów, gdyż jest zobowiązany do monitorowania realizacji celu OZE na 2020 rok. Raport GUS potwierdza tezę NIK, że aby uniknąć kary, koszty transferu statystycznego (najpóźniej z 2020 roku) mogą wynieść 8 mld zł. Kosztu tego nie poniesie ani Ministerstwo Energii (ME), ani sektor energetyczny. Zapłacą polscy podatnicy, zasadniczo za brak działań ME, ale po części także za czerpanie bieżących korzyści (ograniczonych dopiero w 2015 roku) ze współspalania biomasy w elektrowniach węglowych w czasach rządów PO-PSL (koncerny energetyczne zarobiły, Polska nic z tego nie ma, a obywatel zapłaci podwójnie: za ówczesne certyfikaty i za przyszły transfer statystyczny).

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA Akceptuje regulamin