Aktualności
  • English (UK)
  • pl-PL

Po przeprowadzonych dopiero dwóch aukcjach, branża PV powiększyła się o 298 firm. Firmy te albo same zrealizują inwestycję albo będą szukać partnerów biznesowych albo sprzedadzą swoje projekty inwestorom. W gronie zwycięzców systemu firmowanego przez państwo nie ma spółek będących w zarządzie Skarbu Państwa, jednak wśród kupujących wygrane projekty (właściciele wygranych w aukcjach projektów już zaczynają podpisywać umowy na finansowanie z bankami lub sprzedają wygrane projekty) znalazły się także państwowe PGE i TAURON Polska Energia.

Najwięcej zwycięskich firm prowadzi swoją działalność nie dłużej niż 5 lat. Można przypuszczać, że inwestorzy wykazując większe zainteresowanie aukcjami OZE założyli spółki celowe, utworzone pod konkretny projekt. Zdecydowaną większość firm, które wygrały obie aukcje stanowią te o kapitale równym 5 000 zł, czyli minimalnym kapitale zakładowym, jaki jest potrzebny do zawiązania spółki. Z uzyskanych informacji wynika, że wiele zwycięskich firm w poszczególnych aukcjach, należy do jednego właściciela lub posiada jego udziały. Duża część z nich jest zagranicznymi spółkami. Do największych zwycięzców aukcji należą firmy przedstawione na wykresie poniżej.

Instytut Energetyki Odnawialnej m.in. na podstawie danych z Krajowego Rejestru Sądowego oraz informacji publicznie dostępnych przygotował:

Pobierz raport


Pobierz bazę danych

 

Pin It
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA Akceptuje regulamin

Cookies