Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP pisze cykliczne felietony w magazynie „Czysta Energia”. Ostatni felieton dotyczy konsultacji projektu Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) przez NRR. Z prośbą o omówienia projektu zwrócił się do członków NRR wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
Narodowa Rada Rozwoju włączyła się aktywnie i systemowo w konsultacje projektu Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). NNR na posiedzeniu plenarnym z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy i Wicepremiera Mateusza Morawickiego zajmowała się już w marcu br. analizowaniem projektu Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (POR), z którego powstał SOR.
Wtedy kwestie energetyczne i OZE nie wzbudziły większych kontrowersji. Członkowie NRR uznali, że odwołania do energetyki rozproszonej i prosumenckiej jako części rozwojowej POR są uzasadnione. POR powinien wspierać rozwój regionalny oraz prowadzić równoległą restrukturyzację górnictwa celem nie doprowadzenia do nadmiernego wzrostu kosztów energii. Obecny projekt SOR wzbudził jednak w tym zakresie znacznie więcej wątpliwości, bo też zmienił się w nim obraz i rola energetyki.
Z prośbą o konsultacje projektu SOR w NRR wystąpił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński (członek NRR). Kancelaria Prezydenta RP uznała, że opinia NRR - jako ciała wprost powołanego do formułowania uwag i propozycji pod adresem programów rozwojowych i strategii – przyczyni się do udoskonalenia SOR i spowoduje przyjęcie przez rząd programu uwzględniającego faktycznie najważniejsze cele stojące przed Polską oraz najlepsze z możliwych metody ich osiągnięcia. Wobec złożoności dokumentu i skali problemu oraz konieczności zapewnienia spójności opinii zdecydowano o „projektowej” formule pracy nad opinia. W tym celu, zgodnie z Decyzją Szefa Kancelarii Prezydenta RP o funkcjonowaniu NRR powołano Zespół zadaniowy pod kierownictwem dr hab. Marka Rymsza – koordynatora Sekcji „Polityka społeczna, rodzina”. Zamówiono 11 ekspertyz szczegółowych. Jedna z nich dotyczyła obszaru energii, której przygotowania się podjąłem. Warto dodać, że wcześniej (jeszcze przed powołaniem Zespołu), niektórzy członkowie NRR zwracali indywidulanie uwagę na wątpliwości związane z obszarem energią w SOR lub proponowali konkretne działania. Do tych ostatnich należy np. propozycja programu budowy 10 ciepłowni geotermalnych o łącznej mocy 1 GW i 5 elektrociepłowni o mocy 25 MW na łączną kwotę przekraczającą 9 mld PLN oraz propozycję uruchomienia strategicznego programu „Rozwój morskiej energetyki wiatrowej”.
Pełna treść artykułu znajduje się w załącznikach, jak też w aktualnym wydaniu miesięcznika „Czysta Energia”
Prezentacja "Opinii do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" w Pałacu Prezydenckim
Opinia IEO o projekcie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR): „Energetyka – Najsłabsze ogniwo Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju?”