Aktualności
  • English (UK)
  • pl-PL

Instytut Energetyki Odnawialnej serdecznie zaprasza do udziału w warsztatach europejskiego projektu SDHp2m – „Słoneczne systemy ciepłownicze w praktyce”, które odbędą się 16 marca br. w Warszawie w Muzeum Warszawskiej Pragi. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Pragi Północ Wojciech Zabłocki. Partnerem warsztatów jest Arcon-Sunmark.

Energetyka odnawialna w polskich przedsiębiorstwach ciepłowniczych dotychczas była kojarzona wyłącznie z biomasą, a w szczególności z systemami współspalania biomasy z węglem. Przykłady z krajów Unii Europejskiej pokazują, że nie tylko biomasa może wypełnić cel w zakresie coraz wyższych udziałów odnawialnych źródeł energii (OZE) w ciepłownictwie oraz redukcji emisji zanieczyszczeń w ciepłownictwie węglowym. Mogą temu służyć również wielkowymiarowe systemy kolektorów słonecznych w połączeniu z sezonowymi magazynami ciepła.

Sezonowe magazyny ciepła pozwalają na wykorzystanie wszystkich zalet małych zasobników ciepła i rozwiązują problem niewystarczającej mocy chwilowej oraz niedopasowanego do ciepłownictwa mieszkaniowego cyklu ładowania/rozładowywania magazynu. Wielkogabarytowe, sezonowe magazyny ciepła stabilizują pracę systemów kolektorów słonecznych w okresie całego roku i umożliwiają uzyskanie wymaganego wysokiego udziału energii słonecznej (energii z OZE) dochodzącego do poziomu 50-60% całkowitych potrzeb (wtedy reszta energii może być dostarczana np. z dotychczasowego źródła ciepła).

Obecnie najwięcej instalacji typu SDH funkcjonuje w Danii, Szwecji, Niemczech i Austrii. Komisja Europejska wspiera działania wprowadzania ekologicznych rozwiązań dla sektora ciepłowniczego, m.in. przez projekt Solar District Heating (Słoneczne systemy ciepłownicze), w którym jako jedyny partner z Polski uczestniczy Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO). Przedsięwzięcie ma na celu opracowanie i wdrożenie w dziewięciu uczestniczących w nim regionach europejskich zaawansowanych strategii rozwoju oraz programów wsparcia dla sektora przedsiębiorstw ciepłowniczych. Działania projektu mają na celu doprowadzenie do uruchomienia inwestycji i tym samym rozwoju rynku w kierunku ekologicznych rozwiązań.

Głównym celem warsztatów jest przybliżenie  w praktyczny sposób wiedzy nt.: projektowania, budowy instalacji i sezonowych magazynów ciepła, ilości dostaw „ciepła słonecznego”, opłacalności ekonomicznej, w tym prognozowanych cen ciepła dla odbiorcy końcowego oraz modeli biznesowych w jaki sposób funkcjonują instalacje SDH i przykłady takich europejskich instalacji (które przedstawią nam duńscy partnerzy, w tym firma Arcon-Sunmark – partner warsztatów).

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednakże dysponujemy ograniczoną liczbą miejsc.  W przypadku braku miejsc pierwszeństwo w udziale w spotkaniu mają przedstawiciele przedsiębiorstw energetyki cieplnej oraz członkowie Grupy Doradczej projektu SDH.

Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

Rejestracja trwa do 27 lutego. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa poprzez wypełnienie formularza elektronicznego.

Formularz uczestnictwa

Program warsztatów

Lokalizacja

Ulotka SDH


Partnerem warsztatów jest Arcon-Sunmark GmbH
Pin It
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA Akceptuje regulamin