Aktualności
  • English (UK)
  • pl-PL

Przez ostatnie lata moduły i panele polikrystaliczne dominowały na rynku krajowym i światowym rynku inwestycji fotowoltaicznych. Główną przyczyną tego zjawiska była stosunkowa niska cena w odniesieniu do uzysków energii i sprawności. Wraz z rozwojem technologii OZE i przyrostem mocy zainstalowanej w PV trend ten uległ zmianie. W 2019 roku technologia oparta na monokrysztale krzemu stanowiła zdecydowaną większość zarówno na rynku krajowym jak i światowym. Według danych przedstawionych w światowej mapie rozwoju technologii fotowoltaicznej - IRTPV produkcja wafli krzemowych polikrystalicznych stanowiła około 35% udział w zestawieniu globalnym. Daje się też zauważyć nowy trend - zwiększający się udział technologii mono- typu „n” (n- type), który wynosi już ponad 5%.

Panele wyprodukowane w tej technologii pojawiły się również na polskim rynku, a nawet na liniach produkcyjnych polskich producentów PV. Według badania rynku przeprowadzonego na potrzeby raportu “Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” oraz podsumowania analiz produktywności farm PV wykonanych przez IEO wynika, że panele monokrystaliczne cieszyły się w 2019 roku ogromną popularnością i zdecydowanie zdominowały panele polikrystaliczne. Dane zebrane wśród polskich producentów, firm instalatorskich i deweloperów wnoszą, iż panele monokrystaliczne stanowiły aż 80% udziału w krajowym rynku PV. Poniższy wykres ilustruje skalę i tempo dokonanych zmian technologicznych.

Skala przechodzenia z „mono” na „poli” jest bardzo wysoka i oznacza w szczególności progres na polskim rynku. Udział paneli polikrystalicznych w Polsce (niespełna 20%) był już znacząco niższy od światowych statystyk. Na taki obraz fotowoltaiki złożyło się wiele czynników. Z pewnością mający największy wpływ jest fakt, że rozbieżność cenowa pomiędzy poli- a mono nie jest tak duża jak kilka lat temu. Ponadto klienci dokonując wyboru, biorą pod uwagę nie tylko koszt [zł/kWp], ale też jakość, estetykę czy po prostu powierzchnię jaką ma zajmować instalacja PV. Z zasady wydajność paneli mono- jest wyższa od polikrystalicznych. Aby otrzymać określoną ilość energii elektrycznej z instalacji wybierając monokryształ wystarczy mniejsza liczba paneli. Ponadto, zazwyczaj technologii monokrystalicznej towarzyszy szerszy wachlarz oferowanych typów modułów (np. PERC, n- type czy full-black). Wraz z rosnącą świadomością rynku i poziomem wiedzy społeczeństwa na temat fotowoltaiki, zmienia się struktura decyzji podejmowanych w tym temacie. A przedstawione statystyki potwierdzają fakt, że polski rynek nadąża za trendami globalnymi.

Więcej analiz na temat krajowych trendów dotyczących cen modułów, wielkości oferowanej mocy, najczęściej wybieranych producentów znajdzie się w raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020”, którego publikacja odbędzie się 16 czerwca 2020.

Z przyjemnością informujemy, że raport uzyskał także patronat honorowy Ministerstwa Klimatu.

Tegoroczni partnerzy i patroni raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020”
 

ALSEVA to grupa wykwalifikowanych specjalistów, której priorytetem jest wykorzystanie lokalnie dostępnych zasobów energetycznych oraz rozwój nowoczesnych, niskoemisyjnych technologii. Profesjonalne zespoły inżynierów i ekip budowlanych zapewniają kompleksową obsługę w zakresie projektowania i realizacji wielkopowierzchniowych elektrowni fotowoltaicznych na terenie całego kraju. Solidne portfolio oparte na wieloletnim doświadczeniu i zadowoleniu klientów przyczynia się do dynamicznego rozwoju firmy, która w najbliższych latach ma szansę stać się jednym z liderów na rynku wielkopowierzchniowych instalacji fotowoltaicznych w Polsce.

 

Corab od blisko 30 lat specjalizuje się w elektronice oraz produkcji wyrobów ze stali i aluminium. Obecnie to największy polski producent systemów fotowoltaicznych eksportujący swoje produkty do kilkunastu krajów. Firma współpracuje z największą siecią wyselekcjonowanych firm instalacyjnych z całej Polski. ski. ski. ski. ski.

 

Sunrise Energy to jedna z najszybciej rozwijających się grup kapitałowych na rynku energii odnawialnej w Polsce. Firma zrzesza wyspecjalizowane podmioty, świadczące kompleksowe usługi i oferujące najnowocześniejsze rozwiązania techniczne z zakresu inwestycji w fotowoltaikę. Zajmuje się pozyskiwaniem lokalizacji, projektowaniem oraz pełnym procesem inwestycyjnym, związanym z budową farm fotowoltaicznych. Ponadto oferuje usługi projektowania i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych dla przedsiębiorstw produkcyjnych, gospodarstw rolnych, administracji oraz osób fizycznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pin It
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA Akceptuje regulamin

Przemyślane i efektywne rozwiązania dla rynku energii odnawialnej.archiwum.ieo.pl


NIP: 524-24-00-349; KRS: 0000036667; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XIII Wydział KRS Rejestr Przedsiębiorców; Bank ALIOR, O/Warszawa - Rakowiecka 39a, Numer rachunku 70 2490 0005 0000 4530 3375 5501; Kapitał zakładowy: 53.500 zł