Raporty PV 2013-2023
  • English (UK)
  • pl-PL
  • Jak przyszłość fotowoltaiki widzą: rząd, firmy z branży PV oraz autorzy raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce”?

    Raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023”, wywołał szerszą dyskusję, gdyż wbrew pogarszającym się, w stosunku do 2021 roku, nastrojom w branży PV, wykazał rekordowe wzrosty mocy w 2022 roku- wzrost o 4,7 GW, zapowiedział kolejny rekord w 2023 roku- wzrost o 5,5 GW i uzyskanie już w 2025 roku łącznej mocy zainstalowanej sięgającej 27 GW, w sytuacji gdy rząd taką moc przewiduje dopiero w 2030 roku.

    W czasie debaty towarzyszącej publikacji raportu Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska pogratulował nie tylko wyników analiz przedstawionych raporcie, ale całej branży, za to, że stała się liderem energetyki. Dodał że ambicją rządu jest, aby w najbliższych latach zająć pozycję lidera w rozwoju fotowoltaiki w Europie zarówno jeśli chodzi o wzrost mocy zainstalowanych rok do roku, ale przede wszystkim jeśli o budowę przemysłu fotowoltaicznego opartego na innowacyjnych polskich technologiach, którego produkty będą zdobywać odbiorców na rynkach krajowych i zagranicznych. Całość wystąpienia Ministra Zyski:


  • Raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023”

    Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował XI edycją raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce”. Raport stanowi kompletne podsumowanie stanu i trendów na rynku fotowoltaiki w Polsce. Rynek fotowoltaiczny pozostaje głównym obszarem inwestycji w całej energetyce. Moc zainstalowana przekroczyła 12,4 GW, co w porównaniu z rokiem 2021 (7,7 GW) oznaczało rekordowy przyrost ponad 4,7 GW nowych mocy i  imponujące tempo wzrostu rynku – 61%. W 2022 roku Polska ponownie znalazła się na 2. Miejscu w Europie pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice.

     
    Największy wkład w obroty branży wnoszą prosumenci indywidualni, wspierani programami dotacji, w tym  głównie  programem „Mój Prąd”, którego kolejne edycje pozwalają na rozbudowanie mikroinstalacji PV o dodatkowe urządzenia wspomagające autokonsumpcję energii, takie jak magazyny energii i systemy zarządzania. Liczba prosumenckich instalacji fotowoltaicznych na koniec roku 2022 wynosiła ponad 1,2 mln sztuk, co oznacza wzrost o ponad 41% r/r. Ich łączna moc zainstalowana osiągnęła ponad 9,3 GW.

    Na rynku mikroinstalacji szybko rośnie udział firm w nowym systemie rozliczeń net-billing, prowadzącym do większego współczynnika autokonsumpcji i atrakcyjnych wyników ekonomicznych.


  • Polska fotowoltaika napędza krajową i unijną transformację energetyczną

    Na koniec 2022 roku moc zainstalowana w krajach Unii Europejskiej wyniosła 198 GW, co oznacza roczny przyrost 36 GW (22% wzrost w stosunku do roku 2021).

    Niemcy po raz kolejny odnotowały największy przyrost mocy w fotowoltaice w 2022 roku – 7,3 GW, na drugim miejscu uplasowała się Polska z przyrostem mocy zainstalowanej 4,8 GW, a na trzecim Hiszpania, gdzie przybyło 4,7 GW nowych mocy.

    Spośród wymienionych krajów – rysunek, Polska utrzymała najwyższą dynamikę przyrostu mocy, w 2022 roku uzyskała 62% wzrost mocy zainstalowanej, dużą dynamiką wzrostu charakteryzują się także Hiszpania – 30%, a znacznie niższą Niemcy – 12%.

    Więcej informacji o dynamicznym rynku i obiecujących prognozach przyrostu mocy fotowoltaicznych w UE w raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023”, którego publikacja planowana jest na 23 maja 2023r. o godzinie 14:00 w formie stacjonarnej w Centrum Prasowym PAP.


  • Generacja energii elektrycznej z PV w 2022 roku w UE o 37% wyższa niż w roku ubiegłym. Polska z fotowoltaiki wyprodukowała ponad 5% energii w UE.

    W 2021 roku fotowoltaika osiągnęła moc zainstalowaną PV na poziomie 158 GW w UE i wyprodukowała 164 TWh energii elektrycznej Według Eurostat udział energii z PV w zużyciu energii elektrycznej w UE wyniósł 5,7%, w Polsce 2,2% (12,8% w produkcji energii elektrycznej z OZE).

    Wg ENTSO-E, rok 2022 przyniósł znaczący wzrost ilości energii wprowadzonej do sieci , bo aż o 37% i generacji w wysokości 184 TWh. Według SolarPower Europe moc zainstalowana w 2022 roku mogła wynieść prawie 209 GW (pełne dane za rok 2022 nie są jeszcze dostępne), czyli o 32% więcej niż rok wcześniej.

    Energia z PV w roku 2022 odpowiadała za blisko 8% energii elektrycznej wyprodukowanej w UE.


  • Badanie rynku fotowoltaicznego na potrzeby raportu IEO "Rynek Fotowoltaiki w Polsce ‘2023"

    Instytut Energetyki Odnawialnej przygotowuje XI edycję raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce”. Poprzednia edycja raportu jest dostępna do bezpłatnego pobrania na stronie: https://ieo.pl/pl/raport-rynek-fotowoltaiki-w-polsce-2022 Publikacja była szeroko cytowana w branżowych mediach krajowych i zagranicznych i nadal cieszy się dużą popularnością. Tylko ze strony IEO dokonano ponad 2230 pobrań raportu, a informacja na stronie IEO na temat publikacji ma już około 13 tys. wyświetleń.

    Raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce” jest wyjątkową publikacją, a dzięki zaangażowaniu firm dane przedstawione w raporcie są rzetelnym obrazem branży PV w Polsce.

    Z racji tego chcielibyśmy zaprosić Państwa do współpracy przy badaniu rynku fotowoltaicznego w Polsce na potrzeby raportu. Współpraca polega na wypełnieniu ankiety dostępnej po linkiem: https://raportpv2023ieo.webankieta.pl/, która dotyczy m. in. wykonanych instalacji i farm PV, rozwoju projektów, produkcji urządzeń czy wytwarzania energii elektrycznej oraz Państwa opinii na temat rynku PV. Ankieta kierowana jest do instalatorów, wykonawców, deweloperów, inwestorów, producentów oraz operatorów i wytwórców energii z PV.


  • Partnerzy Raportu 2023

  • Rekordowa moc PV zainstalowana w Polsce w 2022 roku - Potwierdzenie prognozy IEO z raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2022”

    Na koniec 2021 roku moc zainstalowana w krajach Unii Europejskiej wyniosła 158 GW, co oznaczała roczny przyrost 21,4 GW. W grudniu 2022 roku SolarPower Europe prognozowała wzrost mocy PV w Europie o 41,4 GW, z czego blisko 5 GW w Polsce.

    Prognoza mocy IEO opracowana ma potrzeby raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2022” zapowiadała wzrost o ponad 4,6 GW, czyli prawie o 1 GW więcej niż było to w roku 2021.

    Dane ARE o mocy zainstalowanej PV w Polsce w 2022 roku (stan na koniec listopada 2022) przedstawiają, że ostatecznie (przyjmując liniowy wzrost mocy m/m) moc zainstalowana na koniec grudnia ubiegłego roku mogła wynieść około 4,5 GW, co potwierdza prognozy IEO z pierwszego kw. ‘2022. Najprawdopodobniej ostateczne dane statystyczne potwierdzą, że liderami pozostaną Niemcy, gdzie moc PV na koniec roku 2022 mogła wzrosnąć o ponad 7 GW, na drugim miejscu Hiszpania z przyrostem około 5,2 GW. Natomiast Polska będzie zapewne zaraz za Hiszpanią, ze wzrostem mocy rzędu 4,5 GW+.


  • Znamy już Złotych Partnerów tegorocznej edycji raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce ‘2023”

    Instytut Energetyki Odnawialnej przygotowuje już jedenastą edycję raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce”. W raporcie oprócz aktualnego stanu rozwoju rynku fotowoltaicznego zostaną przedstawione średniookresowe prognozy mocy zainstalowanej w PV, rola fotowoltaiki na rynku energii, fundusze i finansowanie oraz krajowe i europejskie uwarunkowania regulacyjne, a także aktualne koszty oraz plany rozwojowe firm na rynku dostaw technologii i usług przeprowadzonego przez IEO.

     

    Już wkrótce wiodące firmy przemysłowe, instalatorskie i deweloperskie oraz inwestorzy będą mogli wziąć udział w badaniu rynku i pozycjonować swoją firmę pod względem sprzedaży w 2022 roku, na tle całej branży. Zachęcamy do śledzenia zakładki dotyczącej raportu na stronie IEO.


  • Co przyniesie rok 2023? Z pewnością XI edycję raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce”.

    Podsumowując rok 2022 z przyjemnością informujemy, że raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022” cieszył się ogromną popularnością. Do tej pory X wydanie raportu pobrano ok. 2300 razy, a informacja na temat Raportu na stronie IEO ma blisko 11 000 wyświetleń. Już w pierwszym miesiącu od publikacji powołano się na Raport ponad 50 razy, zarówno w mediach ogólnopolskich jak i zagranicznych np. Industry Europe czy PV Magazine. Do tej pory publikacja jest regularnie przywoływana przy niemal każdej informacji prasowej dotyczącej rynku PV w Polsce oraz w wielu publikacjach naukowych.

    Raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce” jest wyjątkową publikacją opartą na rzetelnym badaniu rynku PV, w którym udział biorą znane firmy z całej Polski. W roku 2022 odbyła się konferencja promująca X edycję Raportu, podczas której honorowymi gośćmi byli przedstawiciele film partnerskich oraz Ireneusz Zyska Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.

    Co roku Raport wspierany jest przez Złotych i Srebrnych Partnerów, którymi zawsze są firmy wyznaczające nowe trendy i standardy. Dziękujemy za zaufanie i, w wielu przypadkach, już wieloletnią współpracę, która będzie miała swoją kontynuację również w XI edycji. W tym roku w gronie Partnerów raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2023” z przyjemnością witamy ponownie:


  • Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2023

    Informacje na temat XI edycji raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2023” pojawią się wkrótce. Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych.


Cookies