Raporty PV 2013-2023
  • English (UK)
  • pl-PL
  • Jak przyszłość fotowoltaiki widzą: rząd, firmy z branży PV oraz autorzy raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce”?

    Raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023”, wywołał szerszą dyskusję, gdyż wbrew pogarszającym się, w stosunku do 2021 roku, nastrojom w branży PV, wykazał rekordowe wzrosty mocy w 2022 roku- wzrost o 4,7 GW, zapowiedział kolejny rekord w 2023 roku- wzrost o 5,5 GW i uzyskanie już w 2025 roku łącznej mocy zainstalowanej sięgającej 27 GW, w sytuacji gdy rząd taką moc przewiduje dopiero w 2030 roku.

    W czasie debaty towarzyszącej publikacji raportu Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska pogratulował nie tylko wyników analiz przedstawionych raporcie, ale całej branży, za to, że stała się liderem energetyki. Dodał że ambicją rządu jest, aby w najbliższych latach zająć pozycję lidera w rozwoju fotowoltaiki w Europie zarówno jeśli chodzi o wzrost mocy zainstalowanych rok do roku, ale przede wszystkim jeśli o budowę przemysłu fotowoltaicznego opartego na innowacyjnych polskich technologiach, którego produkty będą zdobywać odbiorców na rynkach krajowych i zagranicznych. Całość wystąpienia Ministra Zyski:


  • Raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023”

    Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował XI edycją raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce”. Raport stanowi kompletne podsumowanie stanu i trendów na rynku fotowoltaiki w Polsce. Rynek fotowoltaiczny pozostaje głównym obszarem inwestycji w całej energetyce. Moc zainstalowana przekroczyła 12,4 GW, co w porównaniu z rokiem 2021 (7,7 GW) oznaczało rekordowy przyrost ponad 4,7 GW nowych mocy i  imponujące tempo wzrostu rynku – 61%. W 2022 roku Polska ponownie znalazła się na 2. Miejscu w Europie pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice.

     
    Największy wkład w obroty branży wnoszą prosumenci indywidualni, wspierani programami dotacji, w tym  głównie  programem „Mój Prąd”, którego kolejne edycje pozwalają na rozbudowanie mikroinstalacji PV o dodatkowe urządzenia wspomagające autokonsumpcję energii, takie jak magazyny energii i systemy zarządzania. Liczba prosumenckich instalacji fotowoltaicznych na koniec roku 2022 wynosiła ponad 1,2 mln sztuk, co oznacza wzrost o ponad 41% r/r. Ich łączna moc zainstalowana osiągnęła ponad 9,3 GW.

    Na rynku mikroinstalacji szybko rośnie udział firm w nowym systemie rozliczeń net-billing, prowadzącym do większego współczynnika autokonsumpcji i atrakcyjnych wyników ekonomicznych.


  • Polska fotowoltaika napędza krajową i unijną transformację energetyczną

    Na koniec 2022 roku moc zainstalowana w krajach Unii Europejskiej wyniosła 198 GW, co oznacza roczny przyrost 36 GW (22% wzrost w stosunku do roku 2021).

    Niemcy po raz kolejny odnotowały największy przyrost mocy w fotowoltaice w 2022 roku – 7,3 GW, na drugim miejscu uplasowała się Polska z przyrostem mocy zainstalowanej 4,8 GW, a na trzecim Hiszpania, gdzie przybyło 4,7 GW nowych mocy.

    Spośród wymienionych krajów – rysunek, Polska utrzymała najwyższą dynamikę przyrostu mocy, w 2022 roku uzyskała 62% wzrost mocy zainstalowanej, dużą dynamiką wzrostu charakteryzują się także Hiszpania – 30%, a znacznie niższą Niemcy – 12%.

    Więcej informacji o dynamicznym rynku i obiecujących prognozach przyrostu mocy fotowoltaicznych w UE w raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023”, którego publikacja planowana jest na 23 maja 2023r. o godzinie 14:00 w formie stacjonarnej w Centrum Prasowym PAP.


  • Generacja energii elektrycznej z PV w 2022 roku w UE o 37% wyższa niż w roku ubiegłym. Polska z fotowoltaiki wyprodukowała ponad 5% energii w UE.

    W 2021 roku fotowoltaika osiągnęła moc zainstalowaną PV na poziomie 158 GW w UE i wyprodukowała 164 TWh energii elektrycznej Według Eurostat udział energii z PV w zużyciu energii elektrycznej w UE wyniósł 5,7%, w Polsce 2,2% (12,8% w produkcji energii elektrycznej z OZE).

    Wg ENTSO-E, rok 2022 przyniósł znaczący wzrost ilości energii wprowadzonej do sieci , bo aż o 37% i generacji w wysokości 184 TWh. Według SolarPower Europe moc zainstalowana w 2022 roku mogła wynieść prawie 209 GW (pełne dane za rok 2022 nie są jeszcze dostępne), czyli o 32% więcej niż rok wcześniej.

    Energia z PV w roku 2022 odpowiadała za blisko 8% energii elektrycznej wyprodukowanej w UE.


  • Badanie rynku fotowoltaicznego na potrzeby raportu IEO "Rynek Fotowoltaiki w Polsce ‘2023"

    Instytut Energetyki Odnawialnej przygotowuje XI edycję raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce”. Poprzednia edycja raportu jest dostępna do bezpłatnego pobrania na stronie: https://ieo.pl/pl/raport-rynek-fotowoltaiki-w-polsce-2022 Publikacja była szeroko cytowana w branżowych mediach krajowych i zagranicznych i nadal cieszy się dużą popularnością. Tylko ze strony IEO dokonano ponad 2230 pobrań raportu, a informacja na stronie IEO na temat publikacji ma już około 13 tys. wyświetleń.

    Raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce” jest wyjątkową publikacją, a dzięki zaangażowaniu firm dane przedstawione w raporcie są rzetelnym obrazem branży PV w Polsce.

    Z racji tego chcielibyśmy zaprosić Państwa do współpracy przy badaniu rynku fotowoltaicznego w Polsce na potrzeby raportu. Współpraca polega na wypełnieniu ankiety dostępnej po linkiem: https://raportpv2023ieo.webankieta.pl/, która dotyczy m. in. wykonanych instalacji i farm PV, rozwoju projektów, produkcji urządzeń czy wytwarzania energii elektrycznej oraz Państwa opinii na temat rynku PV. Ankieta kierowana jest do instalatorów, wykonawców, deweloperów, inwestorów, producentów oraz operatorów i wytwórców energii z PV.


  • Partnerzy Raportu 2023

  • Rekordowa moc PV zainstalowana w Polsce w 2022 roku - Potwierdzenie prognozy IEO z raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2022”

    Na koniec 2021 roku moc zainstalowana w krajach Unii Europejskiej wyniosła 158 GW, co oznaczała roczny przyrost 21,4 GW. W grudniu 2022 roku SolarPower Europe prognozowała wzrost mocy PV w Europie o 41,4 GW, z czego blisko 5 GW w Polsce.

    Prognoza mocy IEO opracowana ma potrzeby raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2022” zapowiadała wzrost o ponad 4,6 GW, czyli prawie o 1 GW więcej niż było to w roku 2021.

    Dane ARE o mocy zainstalowanej PV w Polsce w 2022 roku (stan na koniec listopada 2022) przedstawiają, że ostatecznie (przyjmując liniowy wzrost mocy m/m) moc zainstalowana na koniec grudnia ubiegłego roku mogła wynieść około 4,5 GW, co potwierdza prognozy IEO z pierwszego kw. ‘2022. Najprawdopodobniej ostateczne dane statystyczne potwierdzą, że liderami pozostaną Niemcy, gdzie moc PV na koniec roku 2022 mogła wzrosnąć o ponad 7 GW, na drugim miejscu Hiszpania z przyrostem około 5,2 GW. Natomiast Polska będzie zapewne zaraz za Hiszpanią, ze wzrostem mocy rzędu 4,5 GW+.


  • Znamy już Złotych Partnerów tegorocznej edycji raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce ‘2023”

    Instytut Energetyki Odnawialnej przygotowuje już jedenastą edycję raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce”. W raporcie oprócz aktualnego stanu rozwoju rynku fotowoltaicznego zostaną przedstawione średniookresowe prognozy mocy zainstalowanej w PV, rola fotowoltaiki na rynku energii, fundusze i finansowanie oraz krajowe i europejskie uwarunkowania regulacyjne, a także aktualne koszty oraz plany rozwojowe firm na rynku dostaw technologii i usług przeprowadzonego przez IEO.

     

    Już wkrótce wiodące firmy przemysłowe, instalatorskie i deweloperskie oraz inwestorzy będą mogli wziąć udział w badaniu rynku i pozycjonować swoją firmę pod względem sprzedaży w 2022 roku, na tle całej branży. Zachęcamy do śledzenia zakładki dotyczącej raportu na stronie IEO.


  • Co przyniesie rok 2023? Z pewnością XI edycję raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce”.

    Podsumowując rok 2022 z przyjemnością informujemy, że raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022” cieszył się ogromną popularnością. Do tej pory X wydanie raportu pobrano ok. 2300 razy, a informacja na temat Raportu na stronie IEO ma blisko 11 000 wyświetleń. Już w pierwszym miesiącu od publikacji powołano się na Raport ponad 50 razy, zarówno w mediach ogólnopolskich jak i zagranicznych np. Industry Europe czy PV Magazine. Do tej pory publikacja jest regularnie przywoływana przy niemal każdej informacji prasowej dotyczącej rynku PV w Polsce oraz w wielu publikacjach naukowych.

    Raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce” jest wyjątkową publikacją opartą na rzetelnym badaniu rynku PV, w którym udział biorą znane firmy z całej Polski. W roku 2022 odbyła się konferencja promująca X edycję Raportu, podczas której honorowymi gośćmi byli przedstawiciele film partnerskich oraz Ireneusz Zyska Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.

    Co roku Raport wspierany jest przez Złotych i Srebrnych Partnerów, którymi zawsze są firmy wyznaczające nowe trendy i standardy. Dziękujemy za zaufanie i, w wielu przypadkach, już wieloletnią współpracę, która będzie miała swoją kontynuację również w XI edycji. W tym roku w gronie Partnerów raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2023” z przyjemnością witamy ponownie:


  • Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2023

    Informacje na temat XI edycji raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2023” pojawią się wkrótce. Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych.


  • Rola dofinansowań w fotowoltaicznym boomie

    Dodatkowy materiał do raportu„Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022”

    lipiec 2022

    Programy dofinansowujące mikroinstalacje pełnią kluczową rolę we wzroście popularności energetyki słonecznej w Polsce. Inwestujący w takie technologie mogli uzyskać wsparcie w 2010 r. od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), w latach 2013-2015 poprzez pierwszy program dla prosumentów czy w 2018 r. w programie „Czyste Powietrze” w celu termomodernizacji i poprawy efektywności energetycznej budynków użytkowych.


  • Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022”

    Instytut Energetyki Odnawialnej przedstawił na konferencji prasowej jubileuszową, dziesiątą edycję raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022”. Jak co roku opublikowano w nim bieżące analizy nt. rynku PV oraz perspektywy jego rozwoju. Raport stanowi kompletne podsumowanie stanu i trendów na rynku fotowoltaiki w Polsce. Powstaje we współpracy z firmami z branży. Partnerami tegorocznego raportu są: BayWa r.e., mBank, Soltec oraz Alseva, Corab, OX2, PCWO Energy, Polenergia Fotowoltaika.

    W wyniku zmian regulacyjnych i rosnących cen energii elektrycznej rok 2021 zakończył się spektakularnym sukcesem branży fotowoltaicznej. Moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2021 roku wyniosła 7,6 GW, a przyrost nowych mocy wynosił ponad 3,7 GW (tempo wzrostu rynku przekroczyło 105%). Ogromny wkład, tak jak w poprzednich latach, mieli prosumenci indywidualni (niemal 80% udziału w rynku). Wymierne efekty przyniósł też system aukcyjny – pierwszy gigawat mocy w farmach fotowoltaicznych oddaje już energię do sieci.


  • Publikacja raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022” już wkrótce Sukces mimo przeciwności i co dalej?

    Trwają końcowe prace nad jubileuszową X edycją raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce”. Prezentacja wyników odbędzie się w dniu 25 maja.

    W każdym z corocznych raportów publikowane są bieżące analizy nt. rynku PV oraz możliwe perspektywy jego rozwoju. Tegoroczny raport jest wyjątkowy.

    W obliczu zmian regulacyjnych i rosnących cen energii elektrycznej rok 2021 to niewątpliwie kolejny rok dużych wyzwań dla branży fotowoltaicznej. Moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2021 roku wyniosła 7,6 GW, a tylko w samym 2021 roku powstało ponad 3,7 GW nowych instalacji PV. Ogromny wkład, tak jak w roku poprzednim, mieli prosumenci indywidualni napędzeni dotacjami w ramach programu Mój Prąd oraz zapowiedzianymi zmianami w systemie rozliczeń.

    Zmiana systemu net metering na net billing sprawia, że prosumenci zwracają uwagę na zarzadzanie energią i zwiększają bieżąca autokonsumpcję energii z PV, np. decydując się na magazyny energii. Prosumenci odpowiadają, aż za 75% mocy zainstalowanej w PV w Polsce, dlatego tak ważne jest nawet na tym poziomie zarządzanie energią i jej magazynowanie.


  • Badanie rynku fotowoltaicznego – Instytut Energetyki Odnawialnej zaprasza do współpracy.

    IEO pracuje nad X edycją raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022”. Poprzednia edycja raportu jest dostępna do bezpłatnego pobrania na stronie IEO. Raport był szeroko cytowany w branżowych mediach krajowych i zagranicznych oraz cieszył się dużą popularnością. Przeglądarka Google odsyła do 304 tys. odwołań. Tylko ze strony IEO dokonano ponad 2663 pobrań raportu.

    Zapraszamy wszystkie zainteresowane firmy z branży do współpracy przy badaniu rynku fotowoltaicznego w Polsce na potrzeby Raportu. Współpraca polega na wypełnieniu ankiety dostępnej pod linkiem, która dotyczy m. in. wykonanych instalacji PV, sprzedaży, dewelopmentu projektów czy produkcji oraz Państwa opinii na temat rynku PV.


  • Partnerzy Raportu 2022

  • „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022” Prace nad jubileuszową 10-tą edycją Raportu rozpoczęte

    Instytut Energetyki Odnawialnej rozpoczyna prace nad kolejną edycją raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022”. W tym roku to już 10- ta, jubileuszowa edycja. Raport po raz kolejny opierał się będzie na badaniach rynku przeprowadzonego przez Instytut wśród kluczowych przedstawicieli branży PV, analiz własnych oraz danych zewnętrznych, np. Urzędu Regulacji Energetyki, Polskich Sieci Elektroenergetycznych i przekrojowych raportów międzynarodowych.

    Znamy już Partnerów „Raportu PV 2022”. Szczegółowe opisy firm zobacz tutaj.

    Już w krótce firmy instalatorskie i developerskie oraz inwestorzy będą mogły wziąć udział w badaniu i pozycjonować swoją firmę na tle branży. Zachęcamy do śledzenia zakładki „Raport PV ‘2022”.


  • Rynek fotowoltaiki w Polsce 2013-2021


  • Branża fotowoltaiczna to znacząca siła na polskim rynku

    W ubiegłym tygodniu Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował raport Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021,który podsumował rok 2020 i pierwsze miesiące roku 2021 oraz przedstawia prognozy dla rynku PV na najbliższe miesiące.

    Od dwóch lat tempo wzrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice jest niezwykle wysokie. Rok 2020 był najlepszym w historii rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2020 roku wyniosła niemalże 4 GW, co oznacza 200% wzrost rok do roku. Jednocześnie, wg Solar Power Europe, w 2020 roku Polska znalazła się na 4-tym miejscu pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV w Unii Europejskiej. Według prognoz IEO Polska w 2021 roku, utrzyma wysokie tempo przyrostu mocy i 4. miejsce w UE. IEO ocenia, że na koniec 2021 roku moc zainstalowana w PV w Polsce może o przekroczyć 6 GW. Prognozy wskazują także, że łączne obroty na rynku fotowoltaiki w 2021 r. przekroczą 9 mld zł.


  • Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021

    Instytut Energetyki Odnawialnej przedstawia już dziewiątą edycję raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021”. Raport stanowi kompletne podsumowanie stanu i trendów na rynku fotowoltaiki w Polsce. Powstaje we współpracy z firmami z branży jako efekt szczegółowego badania rynku. Patronat honorowy nad raportem objęły następujące instytucje: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Związek Banków Polskich, Giełda Papierów Wartościowych oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Partnerami tegorocznego raportu są: Corab, PCWO Energy, Strefa Energii oraz: Bruk-Bet Fotowoltaika, Eaton, Edison Energia i Unimot (Avia Solar). Patronat medialny nad raportem objęły: Alebank.pl, Gramwzielone.pl, Magazyn Fotowoltaika, Nowa Energia, Polski Instalator, Świat OZE i Teraz Środowisko.

    Rynek fotowoltaiki w Polsce przechodzi od dwóch lat boom rozwojowy. Na koniec 2020 roku w Polsce działało 3936 MW instalacji fotowoltaicznych, co oznacza wzrost o 2 463 MW, a więc 200% wzrost rok do roku.


  • Polska ponownie w czołówce UE

    Polska z przyrostem w 2020 roku rzędu 2,4 GW znalazła się na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem przyrostu nowych mocy w fotowoltaice. Polska ponownie znalazła się w pierwszej czwórce w Unii Europejskiej, po tym jak w 2019 roku uplasowała się w pierwszej piątce. Dynamika rozwoju polskiego rynku utrzymuje się na wysokim poziomie, w ściślej czołówce europejskiej.

    Rozwój rynku fotowoltaicznego w krajach UE-28 jest nadal bardzo dynamiczny . Z roku na rok wzrost mocy zainstalowanej w fotowoltaice jest na wysokim poziomie. Na koniec 2020 roku moc zainstalowana w krajach Unii Europejskiej w fotowoltaice wniosła około 153 GW, przyrost w stosunku do 2019 roku osiągnął wartość 18,8 GW. Według oszacowań, na podstawie danych IRENA, kraje UE uzyskały 14 % wzrost całkowitej mocy zainstalowanej w PV w stosunku do roku 2019. Uzyskany przyrost w 2020 roku był 1,13 razy większy niż ten uzyskany w 2019 roku.


Cookies