Komentarze indeksu PV
- Szczegóły
Listopad 2021 przyniósł kolejne spadki koniunktury krajowej branży PV. Po październikowym wzroście trendu rynków globalnych, również tam następuje załamanie. Indeks IEO_PV w listopadzie zanotował kolejny spadek, który na koniec miesiąca wyniósł 13,9% w stosunku do końca października 2021 r. Był to podobny spadek jak w miesiącu ubiegłym. Porównując jego wartość w już przedostatnim miesiącu roku do początku, nastąpił spadek wartości indeksu IEO_PV już o 39,2%. W listopadzie zmiany kapitalizacji spółek wchodzących w skład indeksu były bardzo różne, od kilkuprocentowych do kilkudziesięcioprocentowych spadków.
- Szczegóły
Powolny spadek bez większych wahań
Październiku 2021 r., kontynuacja spadku koniunktury krajowej branży PV przy odbiciu się trendu rynków globalnych. Indeks IEO_PV przez miesiąc notował kolejny powolny spadek, który na koniec miesiąca wyniósł już 13,6% mniej niż miesiąc wcześniej we wrześniu 2021 r. Porównując jego wartość w czwartym kwartale względem początku roku, nastąpił spadek o 28,0%. W październiku zmiany kapitalizacji spółek wchodzących w skład indeksu w większości przypadków były niewielkie, oscylowały w przedziale kilku procent na minus. Jedynie Columbus Energy zanotował większy spadek bo, aż o ponad 22%.
Patrząc globalnie, indeks MAC od czerwca br. zaczął nieco wzrastać, a następnie fluktuował do października 2021 r. mocno zbliżając się do poziomu wartości indeksu IEO_PV. W październiku wartość indeksu MAC wzrósł, aż o 23,3% w stosunku do miesiąca poprzedniego, natomiast już w czwartym kwartale 2021 roku spadek wynosi niecałe 6% w stosunku do początku roku 2021. Na początku miesiąca, a konkretnie 7 października br. indeks MAC zrównał się wartością z indeksem IEO_PV a następnie przekroczył ją. Moment ten stał się przełomowy, gdyż od tego czasu wartość globalnego indeksu zaczęła mocno wzrastać. Pomimo problemów energetycznych w ubiegłym miesiącu w Azji, rynek zaczyna się odbudowywać co przekłada się na wzrost branży PV.
- Szczegóły
Zmierzające konsekwentnie w stronę 100 dolarów za baryłkę notowania ropy naftowej, a w ślad za tym drożejące niebotycznie ceny kontraktów na gaz ziemny oraz węgiel, od początku br. odpowiednio o +101 % i +136 %, powodują, że zainteresowanie inwestorów segmentem odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki, zeszło zdecydowanie na dalszy plan. W szczególności dotyczy to spółek z New Connect, gdzie podwyższona zmienność jest niejako wpisana w istotę funkcjonowania tego typu rynku, i to nie tylko w Polsce. Poza tym, nie można również abstrahować od faktu, że jesienna i następnie zimowa aura, przynajmniej na półkuli północnej nie najlepiej kojarzy z efektywnością energetyczną ze źródeł solarnych. Zeszłoroczna, trwająca praktycznie do dziś przecena wielu akcji związanych z rynkiem PV zaczęła się właśnie jesienią.
- Szczegóły
Powolny spadek bez większych wahań
Wrzesień 2021 r., pomimo niespotykanego wcześniej skokowego wzrostu cen energii, był miesiącem powolnego spadku indeksów fotowoltaicznych nie tylko na Polskim, ale i globalnym rynku. Indeks koniunktury krajowej branży fotowoltaicznej IEO_PV, notował powolny spadek, który na koniec miesiąca wyniósł 5,6% mniej niż miesiąc wcześniej w sierpniu br. Porównując jego wartość po 3 kwartale względem początku roku, nastąpił również spadek o 16,5%. We wrześniu zmiany kapitalizacji spółek wchodzących w skład indeksu były niewielkie, wahania oscylowały w okolicach kilku procent na plus jak i minus.
Patrząc globalnie, indeks MAC końcem czerwca br. bardzo zbliżył się do poziomu indeksu polskiej branży fotowoltaicznej. Od tego czasu aż do września obecnie przedstawia podobny poziom zmian z niewielkimi odchyleniami, natomiast nadal jego wartość jest nieco niższa niż indeksu IEO_PV. We wrześniu wartość indeksu MAC spadła o 6,6% w stosunku do miesiąca poprzedniego, natomiast po 3 kwartale 2021 roku spadek ten wynosi już niecałe 24%. Spadek globalnego trendu może wynikać ze wzrost cen surowców. Od początku sierpnia ceny krzemu wzrosły o około 300%, po tym jak jedna z głównych prowincji będąca producentem wprowadziła ograniczenia produkcyjne ze względu na zmniejszone dostawy energii.